День українського кіно

Щорічно в другу суботу вересня в державі відзначають День українського кіно. Професійне свято кіношники святкують 23 рік поспіль. Перша українська кінозйомка відбулася у вересні 1896 року в Харкові. З дореволюційним кіно в Україні пов’язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві і багато знімалася в Одесі. Який стан кіномистецтва зараз і що дивляться найбільше, з'ясовували наші журналісти.

В останні роки український кінематограф переживає стрімке зростання. Українські стрічки регулярно виходять у вітчизняний кінопрокат. Їх демонструють у конкурсах престижних світових кінофестивалів. Покоління перспективних митців дебютує із повнометражними фільмами. Налагоджується співпраця українських кінокомпаній із державою і міжнародними партнерами.

Такий стан справ істотно відрізняється від ситуації початку ХХІ століття. Коли щороку нові українські фільми можна було перерахувати на пальцях рук. А більшість з них лишалися цілком непоміченими аудиторією — і в Україні, і в світі. Нині в кінотусівці говорять про "ренесанс" українського кіно.

У цьому переконаний кінорежисер, актор та телеведучий Ахтем Сейтаблаєв. Митець вважає, що за останні три роки у розвитку вітчизняних фільмів відбулося значне піднесення. 

Ахтем Сейтаблаєв, кінорежисер, актор, телеведучий

- Це підтверджується і переглядами, які збирає українське кіно. Це і показ українських стрічок на міжнародних фестивалях. І в минулому році, і в цьому році. Це і кількість стрічок, і якість. Дуже примітно, що цей рух є.

Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців. Наприклад, у 2018 році в країні визначили 7 головних фільмів року: "Донбас", "Дике поле", "Брама", "Коли падають дерева", "Герой мого часу", "Гірська жінка: на війні", "Скажене весілля".

Ахтем Сейтаблаєв, кінорежисер, актор, телеведучий

- Чи пов'язано, що в країні війна?

- Мені здається, що опосередковано, так. Тому що війна, окрім втрат в кіноіндустрії, життя внесло свої корективи. Тому що, якби це не лунало так неочікувано, цинічно, війна, як показує вся історія людства, вона є трагедією, але з іншого боку, вона дає поштовх. І, зокрема, в кіно. З боку держави, війна підштовхнула до того, що кіно є тим інструментом, який може з'єднувати країни, проговорювати сенси. Також кіно є доволі потужним ідеологічним інструментарієм, навіть якщо воно не на політичну тему. Якшо ми розповідаємо якусь історію, ми впливаємо на свідомість, світогляд, особливо молодої, людини.

Центральним органом виконавчої влади в галузі кінематографії є Державне агентство України з питань кіно. Понад 90% свого бюджету воно спрямовує на виробництво національних фільмів, що обирають на конкурсній основі. У 2019 році держава виділила на кіно не менше 1 млрд грн.

Низка українських стрічок, створених спільно з європейськими країнами, вже отримували підтримку фонду (наприклад, "Донбас" і "Жінка на війні"). Ще одним європейським джерелом фінансування кіно є програма ЄС "Креативна Європа". Україна наразі не може брати участь в усіх напрямках її підпрограми "Медіа". Що передбачає серед іншого, підтримку розробки кінопроектів, дистрибуції фільмів і підтримку телепрограм. Оскільки наше законодавство не включає положення  про аудіовізуальні медіа.

До списку 2019 року вже додалося чимало цікавих стрічок. Приміром, 10 вересня у Полтаві презентували кіно "Заборонений. Історія життя і боротьби Василя Стуса". На прем'єру фільму прийшло багато глядачів. За словами кіноекспертів, українські режисери саме зараз дебютують із повнометражними стрічками. А актори розкриваються в різних жанрах і переходять з театру в кіно.

Стрічка новин