Як допомогти постраждалому?

З 2000 року Всесвітній день надання першої медичної допомоги проводять щорічно в другу суботу вересня. На просте, здавалося б,  питання як правильно допомогти постраждалому, не всі можуть відповісти. А ще менше вміють фахово втілити знання в життя. Тож, як діяти, коли людині стало зле і як не нашкодити, дізнавалася Тетяна Лемешко.

Основне завдання при наданні першої медичної допомоги полягає в тому, щоб необхідними найпростішими медичними заходами врятувати життя потерпілому. Зменшити його страждання і попередити розвиток можливих ускладнень. Ситуації, що вимагають надання екстреної медичної допомоги, виникають, як правило, несподівано. В основному, це відбувається в умовах дефіциту часу і під час відсутності людей зі спеціальним медичною освітою. У цих випадках важливо не піддаватися паніці, діяти швидко й рішуче. Тому що в такі моменти дорога кожна секунда.

Вже давно відомо про існування так званої «золотої години». Того часу, коли постраждалому можна надати найбільш дієву першу допомогу. Саме в такі моменти здоров’я людини, яка потрапила в несподіване критичне становище, перебуває між життям і смертю. Пояснюється це тим, що максимальні компенсаторні функції організму при виникненні раптових і серйозних ушкоджень, можуть ефективно підтримувати стабільний стан приблизно протягом однієї години. Саме у цей час після нещасного випадку, надання першої медичної допомоги є найефективнішим. Це дозволяє мінімізувати розвиток небезпечних ускладнень, говорить лікар виїзної бригади Комунальної Установи Полтавського обласного центру екстреної медичної допомоги Ірина Гарбар. І пояснює як діяти, якщо побачили на вулиці нещасний випадок.

Ірина Гарбар, лікар виїзної бригади

- Якшо поруч є автоматичний дефібрилятор, тоді ми просимо когось з оточуючих принести його. І далі вже працюємо з ним. Проводимо реанімаційні дії. Якщо людина прийшла до тями і в неї з'явилося дихання, ми перевертаємо людину набік в стабільне положення і далі чекаємо на швидку.

Головне правило лікарів: не нашкодь. Пересічні громадяни не завжди правильно можуть надати домедичну допомогу. Адже в житті не все так просто, як, приміром, в серіалах про лікарів, переконує фельдшер виїзної бригади Полтавської швидкої Марк Лозовий. І наводить приклади найпоширеніших помилок.

Марк Лозовий, фельдшер виїзної бригади

- Люди, які проводять реанімацію, вони роблять неправильну компресію грудної клітки. Тобто, вони  або не продавлюють на глибину, яку потрібно - 4-6 см, і не встигає грудна клітка розправлятися. І виходить, що ці компресіїї неефективні. Частота, з якою проводять компресії, 110-120 в хв.

Якщо ви не маєте відповідних навичок для надання допомоги, слід звернутися за допомогою до інших присутніх на місці події, говорять медики. А ще краще, знайти і записатися на курси з надання першої допомоги. І отримати ці практичні навички. Тому що саме ви можете врятувати чиєсь життя в критичній ситуації.

Стрічка новин