Днями відомому кінорежисеру Олександру Довженку відзначали 125-років від Дня народження

Його доля тісно пов’язана із Полтавщиною. Ювілей митця святкували у селі Яреськи Шишацького району. Там Довженко знімав знаменитий фільм «Земля» та епізоди до кінострічок «Івана» й «Щорса». Більше знає Анатолій Васевич.

Чимало гостей завітало до Яресьок, щоб вшанувати українського митця. Вони побували у місцевому краєзнавчому музеї. Його експонати допомагали здійснити екскурс в історію села. А ще поринути в атмосферу часу, коли жив і творив Олександр Довженко. У 30-х роках минулого століття чимало місцевих мешканців знімалися на його кіностудії. Сьогодні ж їхні родичі охоче переповідають численні історії тих часів.

Наталія Дзюба, директор Яресківського краєзнавчого музею 

- Він проживав у сім’ї Третяків. І в однієї із дочок було весілля. Вони запросили, як  свого ближнього родича – Олександра Петровича. Але він не приїхав із Києва в Яреськи, а надіслав подарунок. Надіслав фату, дві ложки, дві виделки, хустку яскраву, білизну і теплу ковдру. 

У селі зберігаються старовинні речі, що належали людям, які знімалися в фільмах Олександра Петровича. У будинку Трощинського, де в 1927 - 1937 роках розташовувалася кіностудія Довженка, учні професійно-технічного училища № 56 влаштували унікальну виставку. В експозиції - світлини односельців, яких залучали у зйомках фільму «Земля».

Віктор Іваненко, голова Шишацької райдержадміністрації

- Те, як відбувалися зйомки фільму, як Олександр Дожденко проживав в селі Яреськи. Як він захоплювався нашими краєвидами, нашою природою. Її різнобарвям. І, звичайно, це його надихало на створення тих кінофільмів, які він знімав. 

Яресківські мальовничі місця показав Довженку художник Василь Кричевський. І кінорежисер з першого погляду закохався в їхню красу і навіть деяку містичність. Адже саме тут у 1791 році народилася мати Гоголя і незабаром було створено чимало прообразів майбутніх гоголівських героїв. А у наш час ця земля стала колискою для українського кіно.

Валентина Вождаєнко, директор департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації

- Зорієнтуватися сторінкою саме Олександра Довженка і Шишаки. Вона вагома. Вона поєднує великі постаті – Василь Кричевський і Олександр Довженко – ті люди, які так багато зробили. Їхній внесок великий для нашої презентації. І звичайно те, що ми хочемо привернути увагу до Яресьок. Бо Яреськи, це – без перебільшення столиця кіноіндустрії всієї України.

Під час святкування ювілею кіномайстра, гості переглянули театралізований уривок із п’єси «Наталка-Полтавка». Дійство відбувалося на подвір’ї садиби Ганни Іванівни Корсун, де квартирувався Довженко. 

- Здорові були добродію, пане Возний. Добродію, добродію. Я хотів би, щоб ти мене називала вишеупомянутим ім'ям... 

Однойменний фільм за відомим твором Івана Котляревського свого часу зняли на телестудії Довженка. А завершили святкування переглядом просто неба кінострічки «Земля».

Стрічка новин