У Полтаві презентували фільм "Заборонений"

Історія життя і боротьби Василя Стуса». На прем'єрний показ прийшла літературна еліта міста. Зал був вщент заповнений людьми. Яким глядачам видався екранний Василь Стус та як стрічку сприйняли полтавці, знає Тетяна Лемешко.

Полтава стала восьмим українським містом, де презентували повнометражний художній фільм «Заборонений». Стрічка присвячена життю та боротьбі одного з найвидатніших поетів та дисидентів України Василю Стусові.

Робота над створенням картини тривала майже 2 роки. І з 5 вересня цього року «Заборонений» вийшов у всеукраїнський прокат. Проект цього фільму став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно. Зйомки фільму розпочали 29 квітня 2018 року на Хрещатику біля арки з виходом на вулицю Лютеранську в Києві. Тут зібралися головні актори та масовка, де все було стилізовано, як під час радянських часів кінця 60-х років, розповів режисер фільму Роман Бровко.

Роман Бровко, режисер фільму

- Кіно про Стуса, котрий був не просто поетом, а виражав через свою творчість відношення до тогочасного світу, вас так само зачепить, як і багато інших міст. Кіно базується на багатьох перевірених фактах. Перед тим як знімати, вони зробили титанічну роботу. Вони об'їхали дуже багато поетів-шестидесятників, свідків тих подій. І намагалися відворити достовірність тих подій.

Головний меседж, який хотіли донести глядачам автори фільму, - відтворити максимально достовірно версію загибелі Стуса. Спеціально для цього творці картини вплітали в текст головного героя ті фрази, якими в реальному житті говорив поет. Така робота давалася важко, розкриває секрети закулісся один з авторів сценарію Артемій Кірсанов.

Артемій Кірсанов, автор сценарію

- Зі свідчень Маргарити Довгань, Василя Овсієнка, інших шістедясятників, Стус не розмовляв базарною мовою. Він намагався говорити так, щоб це було красиво. Тому дуже важко було зробити тексти такими, щоб це говорив сам Стус і ми шукали ці фрази.

На роль головного героя претендувало близько п'ятдесяти кандидатів. Однак зіграти персонаж відомого дисидента удостоївся Дмитро Ярошенко. До ролі актор готувався ретельно: перечитав усі вірші поета. А під час самих зйомок вклав той досвід, який набув уже в театрі. Адже колись там грали виставу за Мартіном МакДонахом «Людина-подушка», де є якраз історія про письменника. Вже на підготовці до зйомок «Забороненого», Ярошенко зрозумів, що досвід з «Людини-подушки» він додав до ролі Стуса.

Кінець фільму глядачі зустріли оплесками. Стояв увесь зал, а в декого на очах були помітні сльози. Далеко не всі знають, що ув’язненого Василя Стуса висували на здобуття Нобелівської премії. Лише смерть відділила поета від цієї нагороди, адже її не вручають посмертно. Для Стуса вона стала неминучим наслідком його принципової позиції, а для радянської влади була зручним виходом із напруженої ситуації.

Повний бюджет картини становить 38 млн 529 тис. грн, з яких Держкіно виділило 19 млн 264,5 тисячі.

Стрічка новин