Чому українці можуть залишитися без необхідних ліків і вакцин

Чому українці можуть залишитися без необхідних ліків і вакцин

Якщо парламент підтримає законопроект у другому читанні, він позбавить доступу до важливих ліків і вакцин тяжкохворих українців, в тому числі і дітей

Пише Народна правда

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №1076 “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі та деякі інші законодавчі акти України щодо вдосконалення публічних закупівель”, внаслідок чого в країні стало ймовірним  скасування закупівель ліків та вакцин через міжнародні організації. Це може позбавити доступу важкохворих українців до необхідних препаратів. Законопроект внесли  нардепи від фракції  партії “Слуга народу”: Роксолана Підласа, Олена Шуляк, Віталій Безгін, Дмитро Костюк, Валерій Стернійчук, Андрій Клочко, Павло Фролов. “За” проголосував 351 нардеп.

Проти ухвалення даного документу виступили організації “Пацієнти України” та “100% Життя”. За словами виконавчої директорки БФ “Пацієнти України” Інни Іваненко, якщо законопроєкт проголосують у цій редакції, він загрожуватиме здоров’ю та життю важкохворих українців, зокрема і дітей, адже позбавить їх доступу до важливих ліків та вакцин.

Вона розповіла, що наприкінці закону були винятки, які дозволяли закупівлі через міжнародні організації МОЗу та оборонній сфері. А згідно з новою редакцією, у МОЗ не буде такої можливості.

Народна депутатка Ольга Стефанишина написала на своїй сторінці у Facebook, що вони з головою комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ради Михайлом Радуцьким домовилися про правки між першим і другим читанням.

За її словами, практика міжнародної закупівлі надзвичайно важлива. Вона перерахувала головні причини потреби в ній щонайменше на кілька років:

  • Сьогодні 10 видів вакцин від 10 небезпечних хвороб, які діти і дорослі мають отримати згідно з Календарем щеплень, є в усіх областях України.
  • Вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) – лише якісні та ефективні.
  • Держава повністю забезпечує безоплатне стентування для всіх пацієнтів з інфарктом з елевацією сегмента ST, які потребують негайної допомоги.
  • Прорив у забезпеченні трапився у 2016 році, коли міжнародні організації за ті самі кошти змогли закупити втричі більше стентів, ніж це раніше робило МОЗ.
  • 90% онкологічних препаратів МОЗ закуповує дешевше, ніж до міжнародних закупівель. На деякі ліки ціну вдалося знизити у 67 разів.

Стрічка новин