Іван Петрович Котляревський та Полтавський театр

Котляревський за значенням для нас - те саме, що Рабле для Франції чи Сервантес для Іспанії, і його 250-ліття мало відзначатись на національному рівні, в масштабах цілої країни, так, як це роблять усі європейські нації в стосунку до «батьків-засновників» своїх літератур: такі постаті належать до «культурного паспорта», який кожна країна пред'являє світові як частину своєї «символічної біографії». Так написала на своїй сторінці в фейсбуці відома українська письменниця, поетеса Оксана Забужко. Але цьогорічні ювілейні урочистості обмежилися лише  рідним містом поета - Полтавою. Телеканал «Центральний» продовжує висвітлювати їх перебіг. «Іван Петрович Котляревський та Полтавський театр. Інсценізація творів письменника». Виставкою під такою назвою  Полтавський Краєзнавчий музей теж долучився до відзначення 250-ї річниці від дня народження видатного українського письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури та громадського діяча.

Котляревський був не лише геніальним письменником, але й непересічною особистістю, меценатом, нерідко допомагав простим людям, підтримував місцеву бібліотеку, церкву. Тоді, на момент утворення Полтавської губернії 1802 року в Полтаві проживало близько 8 тисяч мешканців, сама ж площа міста становила не більше п’ятиста гектарів розповідають науковці.

Ганна Барська, зав. відділу Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Маленьке містечко, яке скоріше нагадувало село, всього невеликі чотири кам’яні будинки, а так невеликі дерев’яні будинки, хати – мазанки, як в селах, відсутність планової забудови. Полтавою вільно блукала свійська птиця, худоба і скрізь багнюка.

І ось 1810 року у Полтаві з’явився перший український вільний театр. Одним з його директорів був саме Котляревський.

Ганна Барська, зав. відділу Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Він допомагав акторам, які бідували, на сцені Полтавського театру грала запрошена до Полтави генерал – губернатором Харківська трупа Штейна, до складу якої входив і видатний актор Михайло Щепкін, який товаришував з Котляревським. 

А 1819 року для Полтавського вільного театру Котляревський написав «Наталку Полтавку» та «Москаля - чарівника» - п’єси, які з захопленням сприйняли глядачі.

На виставці представлено 60 експонатів, що розкривають інсценізацію творів поета Полтавським театром у різні роки. Звісно, окрасою є сценічні костюми з фондів Краєзнавчого музею і театру імені Гоголя, зокрема народної артистки України Тамари Кислякової.

Олеся Васецька, науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- У нас в фондах зберігається повний її комплект, всі деталі костюму. Є ще й віночок, чобітки, все що потрібно для Наталки Полтавки є в музеї, і це ми можемо показати. Виступала вона в 50 – 60 –х роках це середина 20 століття.

На світлинах можна побачити видатних актрис, які виконували роль Наталки Полтавки, представлені й видання творів Котляревського різних років, листівки початку минулого століття. Виставка в Краєзнавчому музеї діятиме до кінця вересня. 

Стрічка новин