«Енеїда» з автографом

Це та інші унікальні речі Івана  Котляревського представлені на виставці у музеї письменника. Створена вона на основі колекцій Полтавського художнього музею та літературно-меморіального музею Котляревського. Присвятили її до 250-ліття від дня народження «основоположника нової української літератури». Бачили експонати тих часів і наші журналісти.

У залі музею Котляревського зібралися не лише літературознавці та науковці, а й звичайні полтавці. Усі вони прийшли подивитися виставку колекцій місцевих музеїв, присвячену письменнику. Першим гостей привітав Артем Мороз. Він – екскурсовод. Утім, сьогодні чоловік зіграв роль Івана Котляревського.

Артем Мороз, зіграв роль Івана Котляревського

- Я вже не вперше виконую роль Котляревського, так, потрібно працювати над іміджем, над його повністю, як він виглядав у своєму житті, але ми і я особисто працюю над передачею його дворянства, тієї самої його мови.

Ідея створити такий проект до ювілею відомого на весь світ полтавського письменника виникла давно. Як розповідає старший науковий співробітник музею Валентина Скриль, хотіли відтворити час, коли жив Іван Котляревський. Головними двома раритетами, за словами спеціаліста, є єдине з відомих у світі видань поеми «Енеїда» з автографом автора та рукопис Котляревського. Це – переклад з французького аббата Дюкена. Над ним, стверджують літературознавці, він працював щонайменше 15 років. 

Валентина Скриль, старш. наук. співробітник Полт. літер.-меморіал. музею І. Котляревського

- Я вважаю, що основним осердям цієї виставки є унікальні експонати. Це – єдина в світі книга з автографом Івана Петровича Котляревського, це «Енеїда» 1809 року і дарує цю книгу він Єлизаветі Іванівні БіБіковій 8 березня 1833 року.

Серед присутніх – Володимир Тарасов. Чоловік вже давно досліджує родові дерева дворянських полтавських родин. Не залишилося без уваги імпоходження Івана Котляревського.

Володимир Тарасов, досліджує родовід Котляревського

- Намагаюся знайти його предків, записую таку картотеку зараз формую. Можливо, колись і вийде родове дерево Івана Петровича Котляревького. Дуже мало відомостей, але надію не втрачаю. Цим я займаюся постійно.

Окрім цих експонатів, гості побачили декілька старовинних ікон, скриньки, млинок для кави та інші побутові дрібнички тих часів. Виставка в музеї Котляревського триватиме упродовж місяця. 

Стрічка новин