50 років із Дня відкриття

5 вересня виповнюється рівно 50 років з Дня відкриття у Полтаві меморіального комплексу - садиби основоположника нової української мови та літератури Івана Котляревського. Садибу поета відновили у 1969 році, що був проголошений ЮНЕСКО саме роком Котляревського, та з нагоди 200 - річного ювілею нашого видатного земляка.

Затишний меморіальний комплекс у самому серці міста на Ворсклі відновили за акварельним ескізом Тараса Шевченка. Зараз він складається з батьківської хати поета, повітки, комори і колодязя - журавля. А тоді, на початку 1969 року у Полтаві збереглася стара дідівська хата Івана Петровича, яка була перепланована, був змінений зокрема й дах. Але стіни власники не чіпали. Тож провідні етнографи, археологи ретельно дослідивши фундамент будівлі  вирішили відновити садибу так, як вона виглядала у 18 столітті.  

Марина Голубнича, зав. Полтавського літературно-меморіального музею І. П. Котляревського

- За 4 місяці з травня по серпень збудували хату за тими українськими традиціями, як це робили наші предки. Без жодного цвяху. Вмонтували в хату простінок старої стіни, збережена дідівська хата, і найціннішою реліквією музею є потолочна балка, той сволок, на якому кирилицею зазначено «создайся дом сей во имя отца и духа святого августа месяца первого дня 1705 року».

Саме цей автентичний сволок можна побачити в кабінеті господаря під самою стелею.

Марина Голубнича, зав. Полтавського літературно – меморіального музею І. П. Котляревського

- Пам'ятає цей сволок голос Івана Котляревського. Який він подав богу 9 вересня 1769 року, на цьому письмовому столі зберігаються рукописи Котляревського. 

Тут  можна побачити й цікавий портрет Котляревського в чині військового капітана, є столик з його нагородами та унікальний примірник «Енеїди» з особистим автографом поета. Гордістю музею є й особисті меблі родини Котляревських. Їх подарувала на відкриття садиби одна з полтавських родин.

Марина Голубнича, зав. Полтавського літературно – меморіального музею І. П. Котляревського

- Перед вами постають ломбардний столик, комод, люстерко. Саме цими речами користувався Іван Котляревський.

Тож зараз будинок поета - це типова українська хата 18 століття. З робочим кабінетом, вітальнею, світлицею, опочивальнею та кухнею. Тут народився основоположник сучасної української мови, тут він прожив усе своє життя. Тут була створена славнозвісна «Енеїда», п’єси «Наталка Полтавка» та «Москаль-чарівник».

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію