Землі з органічним статусом складають в Україні менше 1% від загальної площі сільськогосподарських угідь

Землі з органічним статусом складають в Україні менше 1% від загальної площі сільськогосподарських угідь

В Україні панують сприятливі умови для розвитку органічного сільського господарства. Передусім завдяки тому, що вона володіє майже 43 млн га сільгоспземель, чимала кількість яких багата на родючі чорноземи. 

Природно-кліматичні умови також непогані, а вигідне географічне розташування сприятливе для реалізації продукції за межами країни. За даними Офісу підтримки реформ при Мінагрополітики та продовольства, який збирав дані в органах, що сертифікували органічне виробництво й торгівлю органічними продуктами в Україні, на початок 2017 р. площа сільськогосподарських земель з органічним статусом становила 289,551 тис. га. Ще 91,622 тис. га перебували у перехідному періоді. Однак це менше 1% від загальної площі сільськогосподарських угідь.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Тетяна Кириленко. За її словами, замало й операторів ринку — менше півтисячі, переважна більшість яких — сільськогосподарські виробники. Зазвичай вони сертифіковані за органічним стандартом ЄС, але окремі пройшли перевірку за органічними стандартами інших країн.

"Наразі маємо 17 органів сертифікації, акредитованих на міжнародному рівні, які включені до офіційного переліку органів сертифікації. Щоправда, серед них лише один український. Але це зовсім не перешкоджає доступу на ринки світу вітчизняним зерновим, олійним та бобовим культурам, дикорослим ягодам, грибам, горіхам та лікарським травам. І, хоча нині обсяг експортованої української органічної продукції обчислюється лише кількома сотнями тисяч тонн, а доходи — кількома десятками мільйонів доларів, перспективи чималі, — зазначає експерт. — Наші експортери органічної продукції користуються перевагами Угоди про асоціацію з ЄС та Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі, що є частиною Угоди про асоціацію. Проте залишається й чимало перешкод, адже ніхто не радий новим конкурентам на своєму ринку".

Що ж до внутрішнього ринку органічної сертифікованої продукції, то він досить молодий, вказує автор. Операторів на ньому небагато, як і споживачів, обізнаних у сфері органічного виробництва та реалізації такої продукції. Його годилося б розвивати значно енергійніше, а не зосереджуватися лише на експорті.

За матеріалами Дзеркало тижня

Стрічка новин