Полем Полтавської битви – з картою в руці

Мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Глоба продовжують мандрувати «Полем Полтавської битви з картою в руці». Нагадаємо, зараз новий туристично-екскурсійний маршрут з такою назвою розробляють співробітники державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». Черговою їх зупинкою стали села Жуки та Тахтаулове, що під Полтавою.

Ця територія з 10 травня по 22 червня 1709 року була в епіцентрі бойових дій армій супротивників. Тут за картами шведського генштабу 1918 року тривалий час знаходилася штаб-квартира шведського короля Карла XII та гетьмана України Івана Мазепи. 

Людмила Шендрик, заст. директора ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Після підписання уже повторного союзницького договору з запорожцями у Великих Будищах союзницька армія поступово бере під свій контроль річку Ворскла, Великі Будища, Диканьку, Стасі, Гавронці та Івонченці. І перші контингенти, за картами шведського генштабу, знаходилися тут уже з 2 березня 1709 року.

За даними багатьох історичних джерел, лише за п’ять днів до самої Полтавської битви звідси армія шведів пішла до Полтави. 

Сергій Макаренко, науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Село Тахтаулове. Там під час Полтавської битви стояли козаки гетьмана Скоропадського, які в самій битві участі не приймали. Але мали намір перейти на бік шведів під час битви. Щоб цього не сталося, до них було відправлено кілька драгунських полків генерала Волконського.

А ще ця місцина відома тим, що тут постійно тривали локальні бої між супротивниками, а українські та шведські дипломати намагалися залучити до війни проти московії Отаманську Порту. 

Володимир Зайцев, краєзнавець

- Тут  неподалік знаходився маєток Жученка, зараз там військові склади, де, імовірно, і знаходилися Іван Мазепа та Карл XII. Тут можна побачити місце, де стояли козацькі полки, де був Кость Гордієнко, козацька кіннота недалеко за лісом. Це серце тієї місцини, де 310 років тому вбили нашу державу. Люди не повірили Івану Мазепі, програли інформаційну війну і програли державу. За той час московити знищили біля 100 мільйонів українців.

А ще Жуки відомі тим, що тут жив і творив великий козацький літописець Самійло Величко, тут збудовано пам’ятник видатному словацькому просвітителю, мемуаристу, свідку Полтавської битви Даніелу Крману.

Людмила Шендрик, заст. директора ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Храм Покрови Пресвятої Богородиці, він був і в той час Полтавської битви 1709 року. Але тоді був дерев’яним. Тобто, це наша історична пам’ятка, історичне осереддя сучасних Жуків, які пов’язані з конкретними подіями і дотичних до перебігу Полтавської битви.

Стрічка новин