Сьогодні Україна вшановує пам’ять загиблих в Іловайській трагедії героїв

Саме п'ять років тому 29 серпня під час виходу з оточення так званим «зеленим коридором» із позицій під Іловайськом колони українських військ були розстріляні російськими військами й проросійськими бойовиками. За офіційними даними, оприлюдненими Генпрокуратурою, під час виходу з котла полягли 366 українських бійців, 429 отримали поранення різного ступеню тяжкості, а 300 – потрапили в полон.«Іловайська трагедія: спогади бійців 8 автомобільної санітарної роти». У Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського військові медики розповіли про те, що відбувалося протягом п’яти днів після Іловайського котла.

Формування 8-ї роти почалося 2 серпня 2014 року. У Вакуленцях зібрали добровольців, мобілізованих з Полтави та області, там протягом трьох тижнів вони проходили підготовку. Зношений транспорт ремонтували переважно своїми силами або ж з допомогою волонтерів. Завдяки їм отримували ліки та харчі. 26 серпня хлопці виїхали в зону АТО, а потім одразу – Іловайськ, пригадує дружина бійця 8 роти Олександра Тарана. Вона цілий рік не знала, де перебував чоловік. 

Тетяна Таран, волонтер

- Виїхали в Старобешево, заїжджала машина мого чоловіка, доктор з Одеського госпіталю і два офіцера. Саме там відбувалися перемовини з сепарами, росіянами про пропуск колони, і поряд з цим був розстріляний зелений коридор.

Військові медики п’ять діб працювали в зоні, що контролювалася бойовиками та російськими військовими.

Анатолій Тополя, командир 8 Полтавської автомобільної санітарної роти

- Вивозили вбитих, поранених, тих, хто не був поранений, їх робили пораненими, тому що умова була така: якщо наш боєць не поранений, його забирали в полон.

Бійці з Полтавщини, які відшукували та вивозили тіла вбитих, евакуювали  поранених та надавали медичну допомогу полоненим українським захисникам, говорять, що їх статистика суттєво відрізняється від офіційної кількості українських втрат під Іловайськом.

Олександр Таран, боєць 8 Полтавської автомобільної санітарної роти

- Оці цифри, що подають на сьогодні вбитих, поранених, не вірте, набагато більше, набагато. Це пахло смертю, поля соняшника, вони були не жовті, чорні. Пилюка, жарко і оцей запах смерті. Дорога, підбита техніка, стоять вигорівші машини, і це все трупи. Як їхало 10 на машині, так 10 і залишилось.

Анатолій Тополя, командир 8 Полтавської автомобільної санітарної роти

- Я думаю, ми вивезли і поранених, і загиблих набагато більше, в тому числі вивозили Парасюка, який потім став нардепом.

Проте в більшості врятованих під час Іловайських подій склалося враження, що їхнім порятунком займався «Червоний Хрест». Але це зовсім не так, розповідають бійці полтавської санроти.

Анатолій Тополя, командир 8 Полтавської автомобільної санітарної роти

- Він перед вами он, Червоний Хрест, це В2596, Полтавська окрема автомобільна санітарна рота Збройних сил України.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію