85% лікарень Полтавщини вже змінили свій статус

1 січня 2020 року всі медичні заклади, де надають спеціалізовану медичну допомогу, перейдуть на оплати за угодами з Національною службою здоров’я України. Зараз ситуація з реорганізацією лікарень в країні нерівномірна. Лідером у цьому процесі є Полтавщина – 85% спеціалізованих закладів вже змінили свій статус на комунальні некомерційні підприємства. Як українцям сприймати зміни в медреформі і що з цього приводу думають експерти – далі в сюжеті.

Зміни в лікарнях відбудуться у 2020 році. Основні реформації почалися ще з 2017. З 2018 модель оплат за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» працює на рівні первинної медичної допомоги. Усі комунальні медзаклади, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри, вже мають угоди з Національною службою здоров’я. 

В усьому цьому різноманітті змін легко розгубитися. Досить часто населенню невтямки, кого ж питати і хто допоможе. Чи дійсно люди в білих халатах допоможуть, якщо угода не укладена?

Яка готовність українців до таких перетурбацій, і як взагалі сприймають медичну реформу, ми поцікавилися думкою провідних експертів країни.

Андрій Єрмолаєв, філософ

- Важливе, значуще слово "реформа" так девальвовано за ці останні роки. Хронічна проблема, от мені здається, в політиці і в інших царинах життя, і в охороні здоров'я, це те, що за реформами постійно губиться ключове: а що розвивається? В цьому сенсі, які відбуваються в охороні здоров'я, - це руйнація соціальних функцій держави. Реформування послуг, які допомогли б вижити. Здавалося б, з точки зору світу нічого поганого. Ліки в асортименті, послуги є. Ця реформа в підсумку приводе до того, що замість поліпшення якості ми отримуємо інший образ життя людини. У нас змінюються не умови, у нас змінюється суть.

Руслан Коцаба, блогер

- Можливо, зараз реформи підуть. Бо єдиний плюс від такої моновлади - це коли є чіткий план, який треба просто здійснювати. Бо будуть торги, розмиватися критерії реформ. А тут є бачення, є передвиборча програма - вперед, дерзай!

Досі заклади спеціалізованої допомоги фінансували з медичної субвенції. З 2020 року тут також запрацює модель фінансування Національної служби здоров’я. Установи отримуватимуть оплати за надані медичні послуги в межах програми медичних гарантій за договорами зі службою. У лікарнях самостійно розпоряджатимуться заробленими коштами, зможуть оптимізувати свою роботу, а також переглянути зарплати медиків.

Віктор Лисак, директор ДОЗ Полтавської ОДА

- Ми розробили таку систему, що щоденно виписаних пацієнтів, тут створена так звана аудитна служба, це експерти. Які сидять, дивляться, є програма, чи проходе, чи не проходе. І щоденно вони подають сюди інформацію.

Процедура реорганізації триває близько 6 місяців. Тому ухвалити рішення про автономізацію лікарень місцеві ради мають уже на найближчій сесії.

Стрічка новин