Проблеми земельної реформи

Ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні неможливо запровадити з 1 січня 2020 року. Перед цим необхідно завершити територіальну реформу, провести інвентаризацію сільгоспземель та остаточно сформувати земельний кадастр. Про це заявив голова Союзу українського селянства під час пресконференції в Києві. На ній експерти Союзу українського селянства, Асоціації фермерів та приватних землевласників України ознайомили з переліком завдань, які треба вирішити до запуску земельної реформи в Україні. 

Перше питання, яке підняли на пресконференції представники Асоціації фермерів України та Союзу українського селянства, – зняття мораторію на продаж землі та впровадження її обігу. Голова Союзу українського селянства наголосив: аби розв’язати лише частину проблем, які стосуються цієї земельної реформи, потрібен час. Він додав: експерти Союзу українського селянства, Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Національної академії аграрних наук України напрацювали перелік завдань, які необхідно вирішити до початку земельної реформи в Україні.

Іван Томич, голова Союзу Українського селянства, голова Комітету захисту рідної землі

- Якщо перейти до завершення земельної реформи, то тут ми не хочемо говорити гаслами. Ми відпрацювали протягом 30 років практично всі кроки, направлені на завершення земельної реформи. Спільно з науковцями ми розробили селозберігаючу парадигму ринку землі, де ми виклали комплексний підхід.

Експерти наголосили: необхідно провести інвентаризацію сільськогосподарських земель, завершити процес розмежування площі державної, комунальної та приватної власності. Також потрібно довести до кінця реформу місцевого самоврядування. А для забезпечення стабільного функціонування ринку треба прийняти закон про державний земельний банк або про Державну агенцію з обігу земель сільськогосподарського призначення. Також, згідно з їх концепцією, держава має забезпечити діяльність фінансово-кредитної системи для підтримки фермерів.

Микола Стрижак, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України

- Навіть мінімальна кількість – півтора мільйона фермерських господарств в Україні, забезпечує шість мільйонів сільського населення створенням робочих місць з успадкуванням та досягненням комфортного, заможного життя. Якщо чисто практично, фермер має 100 га землі, то він має автомобіль «Нива», яким він роз'їжджає по селу, він має «Мерседес», будинок і все інше. Це достатній рівень життя, і цей рівень життя держава має зафіксувати і допомагати до нього прийти.

Окремо учасники конференції наголосили на необхідності прийняття нової редакції закону про консолідацію земель, оренду та демонополізацію. Вони очікують, що Верховна Рада передбачить відповідні кошти на реалізацію земельної реформи у Державному бюджеті України. Підкреслили: президент України, новий Уряд та Парламент мають можливості задля значного пришвидшення процесу земельної реформи. 

Стрічка новин