90% закупівель Полтавської інфекційної лікарні проводяться без конкурсу

90% закупівель Полтавської інфекційної лікарні проводяться без конкурсу

Серед 115 закупівель за 2019 рік на суму 4.4 млн конкурентних закупівель було лише 9.

Аналітики БО «Мережа 100 відсотків життя» м. Харків» дослідили тендери Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні. Замовник за 2019 рік провів 115 завершених закупівель через електрону систему ProZorro на суму 4,4 млн грн, при цьому 104 з них на суму 1,8 млн грн проведено як звітування про укладені договори. Замовник провів їх без конкурсу, напряму уклавши договори з постачальниками. До того ж, тричі замовник укладав договори на граничні суми, на які за законом він може не проводити конкурс, але міг би провести їх конкурентними та отримати вигідніші пропозиції.

У 90% закупівель замовник віддавав перевагу укладанню договору напряму, без проведення тендеру, – переконує  аналітик БО «Мережа 100 відсотків життя» м. Харків» Костянтин Дмитрієв. - Це означає, що сума кожного з договорів не перевищувала встановленого Законом порогу у 200 тис. грн для товарів і послуг та 1,5 млн грн для робіт та дає замовнику змогу не проводити конкурсні торги, а укладати їх напряму з постачальниками. Загалом замовник провів менше десяти конкурентних процедур, де учасники мали змогу взяти участь у торгах та запропонувати вигідні ціни. 

Аналітик стверджує, що  отримана економія за проведеними конкурентними торгами склала 17% від очікуваної вартості. Це доводить, що учасники мають великий інтерес в участі у закупівлях замовника, але останній віддає перевагу прямим договорам. Така поведінка центру є неефективною та не відповідає основним принципам здійснення закупівель, а саме добросовісній конкуренції, максимальній економії та ефективності, відкритості та прозорості.

У 2016 року в Україні відбувся повний перехід з паперових на електронні публічні закупівлі через систему ProZorro. Тепер користуватися ProZorro зобов’язані місцеві органи влади, комунальні підприємства і ніші організації, які використовують кошти платників податків. Систему впроваджували задля підвищення прозорості використання бюджетних коштів та отримання можливості економити на закупівлях, отримуючи більш вигідні пропозиції. Але, як показує аналітика, не всі замовники хочуть економити завдяки новим можливостям. 

Довідково: Матеріал створений ГО «Інститут аналітики та адвокації» у рамках проекту «Стійкі рішення надання допомоги ВІЛ-інфікованим на базі спільнот», за підтримки Французької міжнародної експертизи Ініціативи 5% (Expertise France 5% Initiative).

Стрічка новин