Восьмий випуск Полтавської Петлюріани – після майже десятирічної перерви

Це збірник статей та публікацій, які були оприлюднені під час цьогорічної травневої наукової конференції, присвяченій 140-й річниці від Дня народження нашого земляка, державного та громадсько-політичного діяча, журналіста, літературного і театрального критика Симона Петлюри.

Традиція Петлюрівських читань розпочалася ще 1992 року за ініціативи членів полтавської Просвіти. З того часу побачили світ близько 150-ти наукових статей, публікацій, архівних документів, розвідок, персоналій. Основна мета – популяризувати ім’я нашого славетного краянина, віддати шану маловідомим історичним особистостям, уродженцям Полтавщини, які боролися за незалежність України в роки Української Народної Республіки. 

Традиційно і в цьому виданні роботи присвячені питанням історії України періоду національно-визвольних змагань, дослідженню ролі Симона Петлюри в Українській революції, видатним постатям того часу, зокрема, першодруки, як-то лист Петлюри з Лук’янівської в’язниці.

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області 

- Ми не так багато знаємо подібних документів. Якщо є мемуарна література, це хтось подає, да це безпосередні учасники подій, як вони, приміром, поширювали листівки, як проводили таємні зібрання, як їх переслідувала поліція, стратегія їх дій.

Олександр Супруненко, директор Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Цей збірник не лише про Петлюру, про визвольні змагання, а про те культурне життя, осіб, які оточували Петлюру у Полтаві.

На жаль, і сьогодні, як і сто років тому, застереження Петлюри українським політикам, що «орієнтація на Москву, незалежно від тієї фарби, в яку вона краситься, є самогубство для України, як державне, так і національно-культурне» не стало законом українського політичного життя, говорить голова Полтавської «Просвіти» Микола Кульчинський.

Микола Кульчинський, голова ПООТ «Просвіта» 

- Без цієї спадщини неможливо дати точних оцінок сучасним політичним діячам, через те наші Петлюрівські читання все життя і служили пізнанню цієї колосальної спадщини, вивченню її, що б це був орієнтир на майбутнє.

Людмила Бабенко, зав. кафедрою історії України ПНПУ

- Я думаю, вихід цієї книги стимулює в середовищі небайдужої громадськості обговорення питання про необхідність спорудження у Полтаві нарешті пам’ятника Петлюрі. В місті, де він народився, де формувалися його політичні погляди, де він здобув перший політичний досвід.

А в ухвалі дев’ятих Петлюрівських читань науковці вкотре звернули увагу представників органів влади, громадськості й на незадовільний стан садиби Патріарха Мстислава у Полтаві.

Стрічка новин