Експерти дослідили вартість оренди сільгоспугідь у регіонах

Експерти дослідили вартість оренди сільгоспугідь у регіонах

Найвища вартість оренди одного гектара сільськогосподарських угідь державної власності у першому півріччі 2019 року зафіксована на Кіровоградщині – 8,4 тис. грн, а найнижча на Закарпатті – 0,9 тис. грн.

Про це поінформувала заступник директора Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” (ІАЕ) Ольга Ходаківська, повідомляє пресслужба ІАЕ.

“Найвища вартість оренди одного гектара сільськогосподарських угідь державної власності зафіксована на Кіровоградщині – 8,4 тис. грн, а найнижча – 0,9 тис. грн – на Закарпатті. За І півріччя 2019 року середня вартість гектара оренди, досягнута на електронних земельних торгах (аукціонах), склала по Україні 4,4 тис. грн, або 26,6% від нормативної грошової оцінки (НГО)”, - йдеться у повідомленні.

Ходаківська зазначила, що у центральному регіоні, окрім Кіровоградщини, найбільше за право оренди державних земель платили на Полтавщині (7,5 тис. грн), Вінниччині (7,3 тис. грн) та Черкащині (5,4 тис. грн). На Хмельниччині вартість оренди одного гектара сільгоспугідь державної власності виявилася на рівні середньої по країні – 4,4 тис. грн. Найдешевшим у регіоні стало право оренди сільгоспземель на Дніпропетровщині – 2,4 тис. грн/га.

За даними науковців ІАЕ, на півночі України найдорожчим гектар орендованих державних угідь є на Київщині – 4,8 тис. грн. Трохи менше за нього доведеться заплатити на Чернігівщині (3,6 тис. грн) та Житомирщині (3,5 тис. грн).

Вартість права оренди на землі сільськогосподарського призначення державної власності на сході України коливається у межах 2-4 тис. грн/га, що нижче середнього рівня по країні. У Сумській та Луганській областях вона є однаковою – по 3 тис. грн/га. У Харківській області гектар орендованих угідь вдалося виторгувати за 4 тис. грн, а у Донецькій – за 2 тис. грн.

За інформацією експерта, у західному регіоні України найвища вартість прав оренди, набутих на електронних земельних торгах, не перевищила середнього значення по країні і становила 4,3 тис. грн/га. Саме стільки запропонували за 1 га орендованих сільгоспугідь фермери Івано-Франківщині. У Чернівецькій і Львівській областях вона виявилася однаковою і становить 3,9 тис. грн/га, Тернопільській – 2,8 тис. грн/га, Волинській – 1,6 тис. грн/га, Рівненській – 1,2 тис. грн/га. Найнижчою серед областей цього регіону вона є у Закарпатській – 0,9 тис. грн/га.

На півдні країни досить високу вартість оренди гектара державних земель зафіксовано в Одеській області – 6,6 тис. грн, що у 1,5 раза перевищує середній показник по країні. На Миколаївщині вона наразі становить 3,9 тис. грн, Херсонщині – 2,4 тис. грн, а у Запорізькій області – 2,2 тис. грн/га.

Науковець зазначила, що вартість оренди земельних ділянок залежить від попиту на землю, рівня конкуренції, виду сільськогосподарських угідь (рілля, сінокоси, пасовища або багаторічні насадження), якісного стану земельних ділянок, рівня обізнаності потенційних покупців тощо.

Як повідомлялося, проведення електронних земельних торгів регулюється главою 21 Земельного кодексу України, в якому визначено механізм продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах, а також постановою Кабінету міністрів України «Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення» від 21 червня 2017 року №688. Крім того, постановою передбачається здійснення заходів, спрямованих на впровадження системи зберігання та захисту даних Blockchain при проведенні електронних земельних торгів та у роботі Державного земельного кадастру.

За матеріалами Укрінформ

Стрічка новин