Днями до Полтави завітала Синагога на колесах

Це так би мовити спеціально обладнаний «Міцво-мобіль», який третій рік мандрує різними, переважно невеликими містами України. Учасники експедиції пропонують усім бажаючим дізнатися більше про іудаїзм та іудейські звичаї.

Якщо єврей не може прийти до синагоги, то синагога прийде до євреїв. Ініціатори проекту розповідають про релігіозні атрибути, культуру, традиції єврейської нації.   

Вольф Ітамар, член експедиції, м.Одеса

- Є заповіді, фелін люди одягають на руку, голову, щоб прибрати свої емоції, щоб мізки краще думали, суботні свічки – кожна жінка запалює дві свічки. Це приводить світ у дім.

На самому ж авто можна прочитати єврейські заповіді, життєві закони, що дав Моїсей. 

Вольф Ітамар, член експедиції, м.Одеса

- Тора була дана три тисячі 334 роки тому назад. Єврейські традиції почалися звісно з самого створення світу. Там були отець Авраам, Іцхак, Іаков. Було давно.

Всередині автівки є все, що й в справжній синагозі будь-якого міста світу, іудейська література, вся потрібна атрибутика. Тут всі бажаючі можуть отримати інформацію про історію єврейського народу.    

Сегаль Менді, учасник експедиції м.Полтава

- Всім євреям, наприклад Дніпро, там є багато синагог, велика громада, у них синагоги поблизу дому, а є такі маленькі міста, там майже немає євреїв, і синагогнемає. Ми даємо кожному єврею можливість, щоб синагога прийшла до нього там є Тора, все необхідне, можна помолитися.

У Полтаві є своя синагога, куди постійно ходить до 15 людей. З 1954 року в місті живе Юрій Бельський. Чоловік розповідає, що не відчував у Полтаві щодо себе жодних антисемітських проявів. Звісно, багато століть близьких стосунків між українцями та євреями не могли минути без взаємних впливів, які ми бачимо і у мові, культурі, музиці.    

Юрій Бельський, мешканець Полтави

- Мені дуже подобається. Що в деяких молитвах лунають українські народні мотиви. Я полюбляю український фольклор. Є молитви в яких «ой чий то кінь стоїть», є така молитва, де прямо чітко це проходить, музична частина. Є багато таких протяжних українських степових пісень. Я говорю за мелодії.

За словами учасників проекту ця експедиція, синагога на колесах перетворилася в подорож світла і добра. Організатори ж планують об’їздити всі регіони України.

Стрічка новин