Гроші заплатив, але товар не отримав

Все більше людей стикаються з недобросовісними продавцями, замовляючи речі в інтернеті. Шахраї просять наперед внести передплату за товар, а потім блокують сторінки.  Як не стати жертвою та чи можна знайти й покарати, розбиралася Анастасія Карнаух.

Олександр Трофименко вперше у 2016 році вирішив замовити телефон через тоді ще популярну мережу, вконтакті. Загалом передоплата становила 200 доларів. На свій товар чекає й досі. 

Олександр Трофименко, ошуканий

- Я просто зв’язався з продавцем, сказав, що мені потрібен такий от телефон, який був в об’яві. Він показав  детальніше більше фото і повідомив про передоплату, щоб мені вислали телефон. У висновку скинув йому цю суму і потім він пропав.

При покупці в інтернеті, маєте виконати такі дії. Спочатку треба перевірити продавця. Це можна зробити самостійно на сайті інтернет-магазину за реквізитами. За кодом єдиного державного реєстру підприємств та організацій України в єдиний реєстр фізичних осіб, можна отримати інформацію про власника, місце знаходження даної компанії та її існування. 

Оксана Бурбак, юрист

- Якщо особа вже здійснила безпосередньо покупку і провела оплату, то бажано заблокувати картку через онлайн-сервіс будь-якого банку, щоб в подальшому збереглися гроші.

Прес-офіцер управління патрульної поліції у Полтавській області Катерина Григоренко порадила бути уважними, перевіряти джерела та нерозголошувати інформацію. 

Катерина Григоренко, прес-офіцер УПП у Полтавській області

- Жодних особистих даних, даних банківських карток, пін-кодів нікому ні в якому випадку надсилати не можна. Це мають бути перевірені джерела по-перше. По-друге, людину має насторожити вимагання повної передоплати на 100% товар одразу.

Якщо людина використовує інтернет для грошових переказів з картки на картку, їй потрібно знати, що таке фішинг. Мета фішингових сайтів - отримати від користувача номер, термін дії, тризначний код безпеки на зворотному боці картки. А також одноразові паролі в банківських смс, говорить старший інспектор відділу комунікації поліції Полтавської області Поліна Ларіна. 

Поліна Ларіна, старший інспектор відділу комунікації поліції Полтавської області 

- Фішингові веб-ресури зазвичай імітують сервіси здійснення грошових переказів, що вимагають введення карткових реквізитів в готову форму створену в такому сайті.

За словами Олександра Трофименка, відгуки на сайті виявилися фальшивими. 

Олександр Трофименко, ошуканий

- Це була група по продажам б/у техніки. Продавець, начеб-то, виявився надійним, тому що, було багато об’яв і багато відзивів.

Покарати шахраїв в інтернеті можливо. Але особа має вчасно  звернутися до органів поліції, написати заяву, вказати реквізити, сайти. Можна також написати заяву до банку, якщо шахрайство було створено з банківською картою. Цивільним кодексом передбачено таке поняття, як «публічна оферта», тобто публічна пропозиція укласти договір на заздалегідь визначених умовах. Але зазвичай дана вимога ігнорується інтернет-продавцями. 

Стрічка новин