Безпечний, чи ні – який квас продають у Полтаві?

Один із кращих безалкогольних напоїв з освіжаючими властивостями – прямо на вулиці. У місті майже на кожній зупинці продають квас. А от чи безпечний він та яка документація має бути у продавця, дізнавалася Ірина Яременко.

Полтавка Маргарита працює екскурсоводом. Вважає, що квас – корисний автентичний напій та має право на існування на вулицях міста. Останнім часом боїться його вживати і давно забороняє туристам купувати вуличний напій. Причини – пояснює. 

Маргарита, полтавка

- Раніше його купляла на вулиці. Це було дуже зручно влітку. Також купляла своїй дитині, але останнім часом, коли подивишся на стан бочок і на зовнішній вигляд продавців квасу, то бажання купляти квас зовсім не виникає.

Жінка рятується від спраги водою або готує квас самостійно.

Маргарита, полтавка

- Треба висушити цвітіння бузини. Залити їх водою, додати трошки цукру, дати вигратися, потім можна залити в пластикові пляшки з-під води і помістити їх в погріб.

Влітку питання дотримання санітарних вимог при торгівлі квасом викликає серйозне занепокоєння. Купуємо квас, щоб дізнатися у продавця, чи можна вживати напій.

- Доброго дня. Можна маленький стаканчик, найменший.

- У мене є дозвіл на торгівлю, сертифікат якості. 

- А можете показати, будь-ласка? 

- Про умови зберігання можете сказати? Наприклад, зараз спека. Чи бочки витримують спеку? Температура ніяк не впливає на зберігання?

- А як воно може впливати? Це ж кега. Ви знаєте принцип термоса? Це термос. Скуштуйте квас. Він якої температури?

- Холодний.

- Ось умови зберігання і є.

За вимогами Держпродспоживслужби, реалізація квасу проводиться в одноразові стакани. На торговому місці необхідно також мати ємність для використаного посуду. Продавець квасу повинен дотримуватися правил особистої гігієни, бути одягненим у спецодяг. На місці продажу має бути встановлений тент для захисту від прямих сонячних променів у спеку. За всіма показниками дана точка продажу є прийнятною. 

Повертаємося з камерою. За таких умов пред’являти документи продавець відмовилася.

- Вибачте, я на камеру не хочу 

- Ліцензії ж то у мене немає.

Згідно із харчовим законодавством про основні принципи щодо безпечності харчових продуктів, відповідальність за якість і безпеку харчових продуктів покладено на виробника. Перевірки можуть бути планові та позапланові. Перші проводяться від одного до чотирьох разів на рік. Позапланові – за зверненням.

Раїса Кравченко, начальник управління з безпечності харчових продуктів ГУ Держпродспоживслужби

- Сама перевірка проводиться з відеофіксацією обов’язково згідно закону. Проводимо перевірку згідно затверджених питань, які знаходяться затверджені наказом. Це гігієна, гігієнічні вимоги до підприємства, до обладнання. Перевірка відбулася. Обов’язково оформляється акт. Є у двох екземплярах. Один екземпляр оператору ринку віддається, другий залишається в управлінні. За результатами може бути припис, якщо там не відповідності.

Споживачі мають право попросити якісне посвідчення на продукцію. І також уважно передивитися склад. 

Юлія Левченко, доцент кафедри технології харчових виробництв ГРС в ПУЕТ

- В ході бродіння утворюється дуже багато корисних речовин, ферменти, амінокислоти, які корисні для шлунку. Він є безпечним, він є корисним. Але потрібно обов’язково дивитися на склад цього продукту, тому що завжди повинна на етикетці зазначатися, з чого зроблений цей квас, в складі повинен бути житній солод або житнє борошно, завжди вказується цукровий сироп.

Фахівці управління з безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини зазначають, якщо споживач зіткнувся з порушенням правил реалізації харчових продуктів, він має право звернутися до Держпродспоживслужи з письмовим обґрунтованим зверненням.

Стрічка новин