Гадяч, який вражає

Гетьманська столиця здавна відома своїми старовинними підземеллями. А сім років тому тут ще й урочисто відкрили центр хасидизму, однієї з містичних течій юдаїзму. Про культурно-історичні цікавинки міста, які наші журналісти відвідали під час прес-туру «Досягнення та успіхи громади в умовах децентралізації», – далі у сюжеті.

У Гадячі свого часу знаходились резиденції відомих гетьманів – Богдана Хмельницького, Івана Брюховецького, Івана Виговського. Ще з тих часів, кажуть місцеві, під містом з’явились таємничі підземні ходи, вимощені деревом та камінням, у яких наче могли розминутись дві кінні колісниці. 

Катерина Кувшинова, начальниця відділу культури і туризму Гадяцької міської ради

- В нас ці підземелля під всім містом. У нас навіть туди до річки виходять оці ходи. Багато хто з городян натикається на такі сюрпризи і по нинішній день. Десь ґрунти осідають і виявляються фрагменти підземель цих старовинних.

Вік цього підземелля – 350 років. У різні часи воно було і збройовою кімнатою, і винним погребом, і тюрмою, де допитували в’язнів. З нього ведуть два підземні ходи, які з’єднували гетьманський палац та центр міста. Їх існування довго приховували, розказує працівниця музею, та люди все одно здогадувались.

Марія Рахмун, наукова працівниця Гадяцького Краєзнавчого музею

- Гетьман заходив у свою резиденцію. Зачинялась брама, зачинялись ворота. Нікуди не виходив. І тут на ранок він зустрічає сонце під Пслом на пагорбі. Тобто, десь вже тоді з’явились перші здогадки.

А от центр хасидизму, куди впродовж року приїздять євреї, юдеї з усього світу. Справа в тому, що тут похований шанований ними «великий вчитель та праведник» Шнеур-Залман, основоположник вчення «хабад». Одне з центральних понять – Творцю можна молитись де завгодно, не лише у молитовному домі. 

Катерина Кулик, історик

- Шнеур-Залман створив нову течію в хасидизмі, яка називається «хабад».  Хабад – абревіатура слів «мудрість», «розуміння» і «знання».

Філософ народився на території нинішньої Білорусії у 1745-му. Був наставником для керівника російських хасидів. За життя мав чимало ворогів, прибічників традиційного юдаїзму. Під час наступу французької армії на Росію помер. Поховали його у Гадячі, бо тут був найближчий єврейський цвинтар.

На території центру – синагога, готель, ресторан з м’ясною та молочною кухнею окремо, ритуальна купальня.

Катерина Лисак, адміністратор Центру хасидизму, екскурсовод

- Міква – це в них ніби басейн. Вони не можуть йти молитись на могилу, доки вони не сходять в мікву. Для них це ніби очищення. Вони присідають, так як ми на Водохрещу присідаємо в воду, вони так само в мікву.

Також тут – старовинні єврейські поховання та усипальниця, де спочиває сам Шнеур-Залман. Віруючі юдеї залишають тут папірці із проханнями до праведника. 

Алтер Коен, відвідувач Центру хасидизму

- Я приїхав сюди, щоб побачити могилу Шнеура-Залмана, автора твору Танія. Це трактати, де описані основні погляди хасидизму. Цей твір – приклад для кожного чоловіка.

Стрічка новин