Нова археологічна сенсація на Більському городищі

Унікальні артефакти скіфської доби, зокрема, золоті прикраси, які пролежали в землі понад дві тисячі 600 років, виявили на території Більського городища, що в Котелевському районі, харківські археологи. 

Більський степ порадував науковців в останній день обласного етнофестивалю «Гелон-фест». Під час розкопок в урочищі Скоробір в одному з курганів виявили залишки жіночого та чоловічого поховань, датованих серединою VI століття до нашої ери. Сенсацією стало те, що цей невеликий курган залишився непоміченим грабіжниками та селітроварами. Тож воно збереглося до нашого часу у первісному вигляді. 

Станіслав Задніков, ст. науковий співробітник ХНУ ім.Каразіна

- Ми очікували, що буде пограбоване, бо 99% вони грабилися в давнину тими, хто брав участь у похованні, вони бачили те, що туди клали, і було бажання взяти ці прикраси, дорогоцінні речі дістати.

Попередньо можна говорити про те, що це поховання молодої заможної дівчини та чоловіка. А унікальність його в тому, що археологи мають можливість отримати інформацію саме завдяки первісному розташуванню супроводжуючих речей. Це посуд, кам’яне блюдо, різноманітні прикраси, бронзові дзеркало та браслет, шкіряний виріб, зброя, акінак, спис, сагайдак, кістяні псалії, деталі кінської упряжі.

Ірина Шрамко, керівник експедиції ХНУ ім.Каразіна

- Цей період, він являється досить дискусійним в науці – архаїчний ранньоскіфський час. Є дискусійні моменти в плані хронології, існування побутових речей, це дуже цікаво, адже ми отримуємо одразу весь набір речей разом.

Тож така рідкісна можливість дозволяє науковцям порівняти цей комплекс з аналогічними і вибудувати хронологічний ланцюг речей. Адже не часто на території Євразії знаходять такі вироби. Деякі з них, наприклад, плита з піщаника, є взагалі унікальною. По центру ж поховання виявлені бурштинове, кришталеве та сердолікове намиста, а на черепі лежали золоті жіночі прикраси.

Ігор Корост, директор ІКЗ «Більськ»

- Орнаментація – пелюстки квітки. Такі аналогії вже знаходилися, скіфського звіриного стилю на даний момент на бляшках я не бачив.

А ось чи може це стати знахідкою року в Україні, як це було з золотим мілетським перстнем, знайденим на цьому городищі 2002 року, ще невідомо. 

Ірина Шрамко, керівник експедиції ХНУ ім.Каразіна

- Я не знаю, по всій Україні, може, ще є відкриття, наприклад, на Правобережжі, чи Західній Україні, якщо говорити про скіфський час, теж не знаю, наші колеги працюють на Правобережжі, там пам’ятки досить перспективні. Якщо говорити про Лівобережжя, то да.

Пізніше знахідки реставрують. Їх можна буде побачити восени на виставці та науковій конференції в Харківському національному університеті імені Каразіна, а потім, за умов належного зберігання та охорони, – і в музеї історико-культурного заповідника «Більськ».

Стрічка новин