Українські продукти відтепер будуть маркувати згідно із європейськими стандартами

Відповідний закон «Про інформацію для споживачів про харчові продукти» днями повністю набрав чинності. Про нововведення далі розповість Лариса Шило.

Анна Паранько – полтавка, за фахом – вчителька молодших класів, вихователь. У магазині завжди ретельно досліджує етикетки на продуктах, бо як педагог знає: важливо слідкувати, що саме їдять малюки. Та й дорослим ця інформація не завадить. 

Анна Паранько, полтавка

- Я знаю таких людей, і в сім’ях – дітки, мами, вони особливо про це піклуються, їм дуже важливо, щоб, наприклад, не було глютену, або якогось іншого барвника, якоїсь Е-добавки.

Закон «Про інформацію для споживачів про харчові продукти» Верховна рада схвалила ще в грудні минулого року. Та повністю він вступив у дію 6-го серпня 2019-го. Для того, щоб перейти на нові, європейські стандарти у маркуванні харчів, українські оператори ринку або виробники мають аж три роки. Тож продукти з оновленими етикетками поступово з’являтимуться на полицях магазинів.

Серед нововведень – маленькі літери на етикетці мають бути не менше, ніж 1,2 міліметри. Складові, які можуть викликати алергічні реакції, тепер будуть більш помітними.

Ольга Демченко, провідний інженер із стандартизації ДП «Полтавастандартметрологія»

- Згідно з новими вимогами, ці алергени, тобто, харчові продукти у складі повинні бути виділені серед решти інгредієнтів: або кольоровим фоном, або шрифтом, або стилем – на вибір оператора ринку.

Більш детальною буде інформація про поживну цінність продукту. Буде зазначений вміст насичених жирів, цукру та солі. Ще – споживачу не треба буде шукати дату виробництва продукту на етикетці, а потім самотужки рахувати, коли продукт зіпсується.

Ольга Демченко, провідний інженер із стандартизації ДП «Полтавастандартметрологія»

- Тобто, буде написано на етикетці «краще спожити до» із зазначенням конкретної дати. Або, якщо харчові продукти є швидкопсувними за своїми мікробіологічними властивостями, на етикетку повинна бути нанесена інформація «вжити до» – із зазначенням конкретної дати.

Також за порушення вимог маркування виробників вперше будуть штрафувати. Наприклад, якщо виробник приховає інформацію про алергени, його чекає штраф у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат. 

Стрічка новин