На Полтавщині пройшов етнофестиваль «Гелон-фест»

У Котелевському районі, на околиці села Більськ, цими вихідними пройшов третій обласний етнофестиваль «Гелон-фест».Його відвідало майже 20 тисяч людей, гості з Франції, Ірландії, Великої Британії. Гостей розважали гурти «Мотанка», «Живі барабани», «Ревізор», «Шпилясті Кобзарі», «ONEYROID», Полтавський академічний симфонічний оркестр та неповторна оперна діва Марія Максакова, були представлені виставка народних промислів, кінне шоу, музей просто неба, виставки знахідок та реконструйоване скіфське житло і ще чимало іншого. 

Все це дійство відбувалося на одному з найдивовижніших феноменів давнини – грандіозному городищі скіфської доби – Більському. Унікальну пам’ятку, про яку згадував свого часу «батько історії» грек Геродот, науковці вважають поряд з легендарною Троєю, стародавнім Вавілоном, єгипетськими пірамідами, Кам’яною могилою, Стоунхеджем та багатьма іншими культурними об’єктами надбанням усієї людської цивілізації. Адже Більська фортеця кінця VIII-початку III століть до нашої ери доби раннього Залізного віку не мала рівних у Європі. Її площа – близько 5 тисяч гектарів – у 60 разів була більша за знамениту Трою, у п’ять разів перевищувала територію Вавілону часу розквіту. Більське городище було більшим, ніж такі сучасні обласні центри України, як Луцьк чи Рівне, Ужгород чи Тернопіль.

Валентина Вождаєнко, директор Департаменту культури і туризму ОДА

- Колись на цьому місці скіфи раз на три Діонісію робили велике свято, і говорили, що це свято божевілля на честь врожаю. Ми хочемо зробити таке свято божевілля в честь презентації пам’яток культурної спадщини, щоб всі люди зрозуміли, що це важливо, і що така родзинка, яка є, в подальшому ми дійдемо до ЮНЕСКО, і цей об’єкт будемо популяризувати, щоб він дійсно був занесений до ЮНЕСКО.

І справді, в перший день фестивалю зареєструвались понад 50 туристично-екскурсійних груп.

Артур, м. Краснокутськ (Харківська обл.)

- Ми були дуже раді дізнатися, що поряд з нами є такий фестиваль. Ми були дуже вражені першого разу, музична сцена, реконструктори, в Харківській області я не сильно знаю, щоб такого побачити, і недалеко від нас, 50 км. Ми на велосипедах і відпочиваємо.

Ігор  Корост, директор ІКЗ «Більськ»

- Ми зібрали скіфських реконструкторів з усієї України, де могли тільки їх, знайшли. Родзинкою цього фестивалю є те, що прямо на території фесту люди можуть оглянути археологічні розкопки, побачити результати досліджень.

Другий рік поспіль тут, на Барвінковій горі, проводять розкопки столичні науковці. Вони виявили залишки грунтовного могильника скіфського часу.

Денис Гречко, кандидат історичних наук, інститут археології НАНУ

- Спочатку тут, за валами Великого Більського городища, виникло невелике поселення, від якого зберіглося декілька господарських ям. В одній з них ми цього року знайшли розвали трьох античних грецьки амфор і залишки залізовиробництва – дуже цікавий об’єкт.

Цікаво, що з 26 поховань – 25 жіночі з сережками, намистом. Тобто, всі вони належали пересічному населенню. А поряд скіфську добу, древній Геродотів Гелон, зокрема, царських скіфів колоритно представляли реконструктори.

Сергій Мелешко, керівник театру «Скіфський стан» (Запорізька обл.)

- Ми вважаємо, що скіфи були якраз основоположниками нашої державності, мало того, скіфський період – це майже тисяча років нашої славетної історії, весь світ знає про скіфів.

Побут скіфів відтворювали й котелевські учні.

Вікторія, смт. Котельва

- Я намалювала скіфів, коли дружина зустрічає свого чоловіка з війни, з битви якоїсь.

Сергій Блавацький, журналіст

- А ще тут, на «Гелон-фесті», можна побачити і навіть доторкнутися до справжніх артефактів, знайдених на території Більського городища.

На гостей «Гелону» чекала різноманітна розважальна програма, тут поєдналися музика, фолькльор, різні види мистецтва та народної творчості, археологія та стародавня історія.

Стрічка новин