«Бачити серцем» – такий собі перфоманс для людей з вадами зору

У Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулась виставка картин для незрячих людей в рамках програми «Інклюзивне мистецтво». Як відбувався захід та за допомогою чого незрячих людей знайомили з візуальною культурою – далі у сюжеті.

Олексію Прокопенку 72 роки. Зір втратив в процесі життя 30 років тому. У  своїй інвалідності звинувачує лікарів через незграбно зроблену операцію.   На подібні заходи чоловік ходить постійно. Останнього разу відвідав Художній музей – Галерею мистецтв. Там відчував та розпізнавав на дотик погруддя. 

Олексій Прокопенко, очільник Полтавської обласної організації незрячих

- Для тих людей, які, можливо, з дитинства не добачають, це наскільки важливо для них, що вони осягнуть ту картину. Вони можуть уявити ту природу, яку художник відображає на своїх полотнах.

Мета та завдання проекту – популяризація творів візуального мистецтва для слабозорих людей. А також не боятися зрячим людям навчати незрячу аудиторію. Загалом на виставці представлено 11 картин. 

Інна Величко, куратор проекту «Бачити серцем»

- Ми вибрали найскладнішу форму роботи з незрячими. Це форма, як пояснити незрячим людям, що таке візуальне мистецтво, що таке картина. Але ж як їм це пояснити? Через слово, через музику, через якісь тактильні відчуття. 

Валентина Позняк, голова Житомирської спілки людей з інвалідністю

- Років 10 назад ми вперше зробили невеличкий проект. А чому зараз повернулися до нього? Тому що, ви розумієте, незрячі люди, вони сприймають все через слух, нюх, дотик.

Валентина Позняк вирішила ознайомити людей з вадами зору саме з творчістю свого земляка, народного художника України Юрія Камишного. До картин відомого митця написано багато віршів, пісень. В них передається задум, настрій, емоції. Загалом Юрій пише у жанрі реалізму. 

Юрій Камишний, народний художник України

- Хотілося, щоб вони відчули, як і ми мовою, відчуттями, серцем і душею мою творчість.

Захід відвідало близько 20 незрячих гостей та тих, хто їх супроводжував. А також запросили гідів, екскурсоводів, працівників культури. 

Стрічка новин