«Полем Полтавської битви – з картою в руці»

Такий новий туристично-екскурсійний маршрут розробляють співробітники Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». Першими його екскурсантами, пройшовши частину шляху, стали мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Лещенко.

Вже невдовзі, окрім традиційних екскурсій музеєм, знайомством з його експозицією, прогулянок музейним містечком, полтавцям та гостям міста запропонують оглядини фортифікаційних споруд, різноманітних історичних пам’яток, розташованих на доленосному полі Європейської історії. Для цього науковці зараз крок за кроком досліджують величезну територію заповідника.

Людмила Шендрик, заст. директора ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Дуже багато потрібно з’ясувати моментів, тобто, де розташовувалися ті чи інші об’єкти, і для цього ми використовуємо в першу чергу карти шведського генерального штабу, карти Долгорукова 1772 року. Унікальність їх полягає в тому, що на ній ще позначено частину укріпленого табору. Тобто, ця карта зроблена через 63 роки після Полтавської битви.

Першим об’єктом, який нам показали, стала місцина, де 1709 року розташовувався табір московської армії Петра I.

Сергій Макаренко, науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Це був дуже великий табір, конкретні розміри нам до цього часу невідомі. Саме тут, через це поле проходив південний, найбільш укріплений фас цього табору. Сьогодні ми вийшли, щоб дослідити північний фас. Саме за нього в районі яру Побиванки сховалася московська кіннота на початковому етапі бою, коли її туди погнала шведська кіннота.

А це наступна мета нашої міні-експедиції: виток відомої полтавцям річечки Тарапунька, її джерело.

Сергій Макаренко, науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Ми знаходимося на дні так званого крутояру Левенгаупта, це яр, по дну його проходить зараз залізниця, яка веде з Київського на Південний вокзал, а у 1709 році цей яр став перепоною для шведської армії і шведам довелося обходити цей яр, щоб організувати штурм табору.

Про унікальні карти шведського генерального штабу 1918 року, дуб, під яким сидів шведський король Карл XII після нещасливої для нього Полтавської битви, джерело, з якого він пив воду, віднайдені облогові укріплення під Полтавою – про все це ми розповімо у наступному випуску новин. А пошуки нових об’єктів тривають.

Стрічка новин