«Бачити серцем» – мистецькі заходи для людей з інвалідністю по зору

Такий проект за підтримки Українського культурного фонду в рамках програми «Інклюзивне мистецтво» проводить на Полтавщині Житомирська обласна спілка культури та мистецтв інвалідів. В його рамках у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського пройшов тренінг з аудіодискрипції для полтавських екскурсоводів.

Незрячі спікери, фахівці, які працюють з інвалідами по зору, поділилися досвідом організації специфічних мистецьких заходів, екскурсій, перформансів. І, зокрема, розповідали, як донести до незрячих красу, особливості образотворчого мистецтва.

Валентина Позняк, керівник проекту м.Житомир 

- Те, що на дотик незрячий сприймає, на звук, картини, живопис – це дуже важко. Тому  саме сьогодні ми будемо намагатися донести незрячим, що зображено на полотнах, а зрячим, екскурсоводам ми розповідатимемо, як правильно це робити з людьми з особливими потребами.

Одне із завдань проекту – навчити зрячих не боятися, не співчувати, а працювати зі специфічною аудиторією, брати на себе відповідальність. Це – своєрідна інтелектуальна культурна продукція. 

Валентина Позняк, керівник проекту м.Житомир 

- Люди починають голосно говорити. Думають, що незряча людина погано чує, в побуті це важко. А тим більше, якщо це стосується мистецтва.

Понад три роки проводить різноманітні заходи та екскурсії для незрячих Інна Величко. Куратор проекту говорить, що головне знати, як спілкуватися, коли починати говорити, розповідати цікаві факти під час екскурсій.

Інна Величко, куратор проекту, спеціаліст з аудіодискрипції

- Потрібно набагато зменшити текст екскурсії. Бо 90% того, що чують незрячі, вони сприймають через слух, лише 10% – через дотик, смак. І мозок має через слух переварити всю інформацію, намалювати картину. І тоді незрячий уявить, що ми бачимо за секунду.

Інна Величко навіть рекомендує дозволяти доторкнутися до екскурсовода, в музеях – відкривати вітрини, аби дати можливість незрячим відвідувачам відчути на дотик той чи інший експонат. Також для учасників проекту-інвалідів з вадами зору з Житомира і Полтави буде організована екскурсія до Опішні, де вони візьмуть участь у шостому гастрономічному ЕТНОфестивалі «Борщик у глиняному горщику – 2019».

Стрічка новин