«Хрести України: Північ»

Під такою назвою у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася унікальна виставка натільних і нагрудних хрестів з північних областей нашої країни. Експонати представлені єдиним в Україні і Східній Європі Музеєм Хреста за підтримки програми міського голови Дніпра Бориса Філатова «Культурна столиця».

Понад тисячу різноманітних хрестів, починаючи від часів Хрещення Русі, через епоху Великого князівства Литовського і козацьку добу, і до початку ХХ століття з Київської, Чернігівської та Житомирської областей представлені в експозиції. Вони наглядно показують спільний культурний простір українських земель, регіональні особливості, міграційні процеси. Переважно це натільні і нагрудні хрестики, наприклад, запорізьких козаків, або ж жіночі, переплетіння християнського й язичницького, хрестики полян, сіверян й древлян чи католицькі. Всіх просто не перерахувати. Але є й рідкісні. Як, наприклад, ось цей простий, аскетичний, латунний хрест священика з Київщини. 

Віктор Векленко, директор громадського історико-етнографічного Музею Хреста     

- Витонченість, акуратність, акуратний ланцюг, тобто, класична форма розповсюджена в українській традиції. Цей хрест, він середній за розмірами, але тут є зображення Оранти. Зазвичай на хрестах, особливо 17 – 18 століть, іноді є Ісус, але Божа матір на лицевому боці – це несподіванка.

Відкриття такої виставки – непересічна подія для віруючих людей, які розуміють значення хреста в житті християнина, говорить протоієрей Православної церкви України Миколай Храпач.

Миколай Храпач, протоієрей ПЦУ

- Це важливо. Бо хрест є основа віри християнина, на хресті Христос помер, і на хресті він воскрес. І цей хрест з тих часів шанується, як зброя, непереможна зброя над усім злим і лихим. І наш народ, глибоко шануючи цю традицію, розуміючи важливість хреста, протягом майже тисячоліття витворює ці хрести для різних потреб.

Цього разу на виставці була представлена прабатьківщина слов’ян - Полісся. І ,як розповів дніпропетровський історик-ставрограф, директор Музею Хреста Віктор Векленко, швидше за все, наступного року полтавці побачать виставку вже хрестів нашого краю – Лівобережної України. Зокрема, й унікальний керамічний хрест з Опішні.

Віктор Векленко, директор громадського історико-етнографічного Музею Хреста

- Чому рідкість? Всі хрестики, представлені на наших виставках, – це загублені речі. Якщо металевий хрестик губиться, він падає, розбивається, а це цілий хрест, і там унікальне зображення Ісуса. З вусами, коротенька стрижка, коротенька борідка, дідусь. Це так, як наші далекі предки з Полтавщини бачили Ісуса.

Унікальна виставка «Хрести України: Північ» діятиме у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського три місяці. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію