Небезпечна діяльність

Громадські активісти та журналісти через своє призвання знаходяться в зоні ризику завжди. На них все частіше скоюються напади із завданням фізичних ушкоджень. Через бездіяльність правоохоронних органів та безкарність таких злочинів близько двох років тому постраждала і полтавська журналістка. За що погрожували їй та чи покарані кривдники, дізнавалися наші журналісти.

Вже п'ятий рік в інтернет-виданні «Полтавщина» працює Дарина Синицька. Дівчина переселенка. Ще в 2015 приїхала з Донецька, тут і влаштувалася на роботу. Згадує: на третьому році її діяльності журналістці такий собі «Позивний Князь» погрожував у соціальних мережах. Він писав образи та інші непристойні речі. ГРАФІКА Дарина приїхала з Донецька і замість того, щоб бути вдячною, почала шпигувати, пакостити та «зливати» інформацію прихильникам федералізації. КІН ГРАФ Так описав чоловік журналістське розслідування Дарини Синицької. Далі грубі вислови в адресу дівчини та, пригадує журналістка, навіть навіть натяк на згвалтування.

Дарина Синицька, журналістка інтернет-видання «Полтавщина»

- Він був невдоволений матеріалом, висловлював невдоволення. І, так би мовити, зробити так, щоб я поїхала в Донецьк. Враховуючи, що це точно погрози і таке інше, я ще тоді вирішила подати заяву до поліції, бо, це безпосередньо було пов'язано з журналістською діяльністю, і це не приховувалося.

Спочатку, ділиться Дарина, у поліції обіцяли справу розкриють швидко. Утім за півтора року змінилося 4 слідчих. Попри це, справа і досі незакрита. Дівчина розповідає: лише через рік почали проводити якісь дії. 

Дарина Синицька, журналістка інтернет-видання «Полтавщина»

- Лише через рік, тобто після нового поновлення, закриття і поновлення провадження, була проведена експертиза про те, в якому я стані була після оцих всих погроз. Не одразу, а через рік психологи намагалися з'ясувати, в якому я емоційному стані і на скільки це мені дійсно зашкодило.

Після цього, за словами Дарини, ці матеріали додали до поновленого провадження. Дівчина згадує: через рік вже не так гостро реагувала на запитання. А спочатку по вулиці сама взагалі не ходила. 11 липня цього року на своїй сторінці у соціальній мережі начальник Управління Національної поліції Андрій Замахін написав: ГРАФ розслідування кримінального провадження стосовно погроз в адресу журналістки ІВ «Полтавщина» триває. Рішення слідчого про закриття, скасовано, як і обіцяли. КІН ГРАФ. Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко ділиться: цю ситуацію знає. Переконує: такі ситуації відбуваються не лише з полтавськими журналістами. Говорить: це – наслідок безкарності.

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України

- В Україні вороже ставлення до журналістів загалом, бо, ми бачимо, йде цькування у соціальних мережах, йдуть образливі коментарі політиків на фігурантів журналістських розслідувань і великий рівень фізичних атак на журналістів. Відповідно, це відбувається на фоні системної безкарності та провокує нові атаки, нові напади на журналістів. Коли ми говоримо про цю полтавську ситуацію з нашою полтавською колегою Дариною, то знову ж ми повинні всім миром закликати поліцію й вимагати на дискусіях, щоб вона дала результат, розслідувала справу.

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко також переконаний у бездіяльності провоохоронних органів у справах, пов'язаних зі ЗМІ. Він переконаний: не закон потрібно змінювати, а самі розслідування. Бо, на думку пана Олександра, саме вони найчастіше є часто нечесними.

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

- Той інституційний захист, який надається тим же самим журналістам, на сьогоднішній день не є ефективним інструментом захисту саме тих, хто є журналістами. Треба говорити про посилення ефективності розслідувань з боку правоохоронних органів. Що для цього потрібно зробити – перше, це незалежність правоохоронних органів у здійсненні належних слідчих дій.

Полтавська журналіска все ще сподівається на справедливе розслідування її справи. А для цього, переконана Дарина, повинні долучити всі матеріали та покази, до сьогодні це зроблено не було.

Дарина Синицька, журналістка інтернет-видання «Полтавщина»

- Не долучили мої покази проти показів цього ж таки «Князева», який сказав, що він намагався з нами зв'язатися, що він взагалі там нічого такого не мав на увазі та все таке інше. Будь-який зі співробітників готовий був надати покази, що до нас ніхто не телефонував, до нас ніхто не приходив.

Ми будемо слідкувати чи будуть долучені докази та чи дорозслідують правоохоронці цю справу.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію