Найкоштовніша перлина унікального авіаційного музею – просто неба

«Білий лебідь». Таку назву має нова телепередача, над якою зараз працює творча група каналу «Центральний». Незабаром ми розповімо про перлини колекції Філії Національного військово-історичного музею України – Музею важкої бомбардувальної авіації, летовище якого розташоване у Полтаві.

Найкоштовніша перлина унікального авіаційного музею просто неба – ось цей бойовий велетенський птах «Білий лебідь». Це той самий Ту-160 - найбільший і найпотужніший в історії військової авіації надзвуковий стратегічний бомбардувальник. Носій ядерної зброї. Наймогутніший літак світу. Єдиний в світі музейний експонат. «Білий лебідь» - таке прізвисько небесний гігант отримав серед наших льотчиків, американці називають його «Блек Джек».

Дмитро Кандиба, інженер Музею важкої бомбардувальної авіації 

- «Блек Джек» – це офіційна натівська класифікація. Переклад – Дубина. Можливо, якийсь тиск використовувався на країни НАТО, але наші льотчики називали «Білий лебідь» через окрас. За силуетами нагадує політ лебедя, коли повністю розкладає крила на 60 градусів, він повністю копіює силует цієї пташки, а благородний білий колір дає таку романтичну назву.

Ту-160 – це шедевр літакобудування, який на десятки років випередив час. За своїми характеристиками летючий велетень перевершує навіть винищувачі, і теоретично здатний долетіти до Нью Йорка та повернутися назад. 

Також в передачі йтиметься про історію полтавського летовища, події Другої світової війни: Гітлер у Полтаві, чи приземлявся на полтавський аеродром літак американського президента Рузвельта, про деталі спільної військової радянсько-американської секретної «човникової» операції «Френтік». А ще, як полтавські авіатори випробовували ядерну зброю та брали участь в афганській війні. 

Дмитро Кандиба, інженер Музею важкої бомбардувальної авіації 

- Саме наші полтавські екіпажі випробовували цей літак, і були навіть такі завдання, щоб пройти наскрізь радіоактивного грибу після вибуху, щоб подивитися, як поводитиме себе літак в агресивних середовищах, а також для забору повітря, саме для того, щоб подивитися, як впливає радіація на навколишнє середовище, літаки та людей.

Американці дали йому прізвисько «Ведмідь». Цей небесний гігант завдяки чотирьом високопотужним двигунам – найгучніший на планеті.

Дмитро Кандиба, інженер Музею важкої бомбардувальної авіації 

- В 60-х роках ці літаки використовувалися для авіасалонів, і так трапилося, що екіпажі, гуляючи по місту, побачили імпортний майонез. Вони захотіли привезти якісь сувеніри для родичів, і коли вони завантажили цю продукцію до кабіни кормового стрілка, коли літак здіймався у повітря, упаковка не витримала тиску і повністю розмазалася по кабіні стрілка. Коли літак повернувся назад, ви б бачили ці кадри, дуже кумедно сталося. Але екіпаж ніхто не полаяв, просто посміялися, і історія закінчилася добре.

«Борсук», «сліпець», «людожер», «вбивця авіаносців». Перші реактивні бомбардувальники на полтавському аеродромі. Сльози мужніх генералів: як у Полтаві знищили останній «Бекфайєр». Про це теж йтиметься у передачі «Білий лебідь». 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію