Відкриті списки і пропорційна виборча система

У Верховній Раді України презентували проект нового Виборчого кодексу. Андрій Парубій разом з депутатами представили ключові зміни. Які саме, знає наш спеціальний кореспондент з Києва.

Розгляд проекту нового Виборчого кодексу у сесійній залі Верховної Ради розпочався з 6 червня. Рекордні 4568 поправки. Та, за словами головуючого, планують завершити розгляд вже на цьому тижні. Що представляє собою документ, Андрій Парубій разом з представниками профільного комітету розповів під час зустрічі з пресою.

Андрій Парубій, спікер Верховної Ради України

- Виборчий кодекс пропонує нову філософію підходу і найбільш сучасні розробки, які ми запозичили і в наших європейських колег, щодо відкритих списків. Ключова логіка полягає в тому, що фактично обидві складові забираються з виборчого процесу.

  Як пояснив спікер парламенту, з виборчого процесу виключать закриті списки і мажоритарну систему. Також, за його словами, виборці матимуть можливість самостійно впливати на те, хто від політичної сили має право бути в парламенті.

Андрій Парубій, спікер Верховної Ради України

- Політична сила, йдучи на вибори, по кожному регіональному округу пропонує проголосувати не тільки за свою програму, а дає перелік кандидатів у депутати, з яких громадяни України, прийшовши на виборчі дільниці, можуть вибрати тих людей, яким вони довіряють, які мають підтримку в цьому регіоні. Тобто, якщо в партійному офісі був складений список, громадяни України мають право змінити його під час проведення виборчої кампанії.

Один з авторів Виборчого кодексу, народний депутат України Олександр Черненко, у виступі розповів про основні новації документу, що стосуються виборчої системи, і особливості під час проведення виборів народних депутатів, а також про новації, які стосуються проведення місцевих виборів.

Олександр Черненко, народний депутат України

- У нас є один загальнодержавний виборчий список, який формують політичні партії. І цей загальнодержавний виборчий список розподіляється по регіональним спискам. У розподілі мандатів беруть участь ті партії, які подолали за редакцією першого читання 4%, а якщо подивитися поправки до проекту, то там - від 0 до 7%, що є ще предметом політичної дискусії. І на момент голосування ми на цю дискусію вийдемо.

Ще один із авторів Виборчого кодексу – народний депутат України Леонід Ємець. Він під час свого виступу зазначив: корупція, яка є в парламенті, породжується саме через діючий виборчий процес. 

Леонід Ємець, народний депутат України

- Корупція, яка є в парламенті, породжується саме через цей найгірший в світі виборчий процес, який є на сьогодні, коли половина Верховної Ради – мажоритарка - лавки, гречка, прямий підкуп, а друга половина – закриті виборчі списки, де кандидат з чемоданом грошей – три-п’ять мільйонів доларів – йде до партійного керівника, і той малює йому місце у прохідній частині списку. Потім ці «депутати» намагаються повернути собі гроші шляхом прийняття законів на користь олігархів чи власного бізнесу.

Нардепи переконані: треба змінювати виборчий закон. Підкреслюють: на сьогодні є можливість це можна зробити. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію