Встигнути налаятися

Про це говорить мало не кожен українець. Нагадаємо: законопроект «Про протидію лихослів'ю» зареєстрували 2 липня. Запропонувала його депутатка Ольга Богомолець. Як каратимуть лайця та за які саме слова, дізнавалася Марина Покшіна.

Полтавець Владислав Моршна розповідає: часто лається, але подумки. Дозволити собі висказатися може лише тоді, коли його ніхто не чує. Переконує: раніше, у студентські роки, бувало інакше. Щось не вийшло, не вдалося – і одразу вилаявся. Ділиться: легше від цього не ставало. Згодом, подорослішавши, свою позицію щодо нецензурної лексики змінив повністю.

Владислав Моршна, полтавець

- Особисто моє ставлення таке: коли я чую якесь нецензурне висловлення або лаяння, я намагаюся завжди робити зауваження. Вдома це взагалі закрита тема, ніяких поганих слів і цензури в нас немає. Якщо це звучить з уст дітей, це взагалі, це «табу». Я повністю погоджуюся з цим Законом, що буде прийматися.

Цей законопроект пропонує штрафувати за нецензурну лайку на телебаченні, у ЗМІ, в інтернеті та під час публічних виступів. Мовознавець і видавець Ростислав Шевченко переконує: ані люди, ані ті, хто запропонував цей Законопроект, не розуміють і половини значень тих слів. Майже вся лексика, яку зараз називають «нецензурною», – прадавня. Здебільшого такі слова пов'язані з війною, з боєм. Ростислав Шевченко говорить: ГРАФІКА слово «хер» означало в давнину хрест, а похерити – це перекреслити хрест на хрест. За дослідженнями мовознавця: язичники не хотіли вертатись у нову християнську віру, тому відправляли їх на хер, тобто, ідіть на свій хрест, хай вас розіпнуть, як і Христа. КІН ГРАФІКИ

Ростислав Шевченко, мовознавець, видавець

- Люди повинні знати, що вони говорять. Якщо людина дійсно знає, що змістом є цих слів, вона хоче сказати. Ну... тут уже відповідальність іншого порядку, чи ти дійсно хочеш, наприклад, посилання на три букви відомі, які ми звикли, це посилання на вірну смерть. Причому, не просто на вірну смерть, а щоб на два куски розрубали.

За словами дослідника, цим Законом автори хочуть повторити традиції росіян, а саме: імперської, тобто, змушувати. Ростислав Шевченко переконує: це марно, люди повинні знати і розуміти, що вони говорять. Бо, переконує мовознавець, більше і популярна на сьогодні лексики і є недопустимою. Утім, наприклад вислів «боєць загинув у бою» є брутальною. Адвокати ж свою чергу не вірять у те, що цей Закон не буде прийнятий.

Тарас Захаров, адвокат

- Цей Закон не має під собою жодного підгрунтя і навряд чи він буде прийнятий, як Закон, але хотілося б зазначити, що один із «каменів» супротиву, який виник у цій ситуації, якщо ми щось забороняємо, то, відповідно, у нас повинен бути перелік того, чого ми забороняємо. І один із жартів, який обговорюють у тому числі і юристи, що Кабінет Міністрів України повинен затвердити перелік лайливих слів, який повинен донести до всих.

Владислав Моршна ж залишається при своїй думці. Лаятися у громадському місці для нього – недопустимо. Тому чоловік підтримує ідею проекту Закону про заборону лихослів'я.

Владислав Моршна, полтавець

- Найбільш недопустимим чи найбільш неприємлимим є для мене те, коли люди просто в громадських місцях, на вулиці, на зупинці та й взагалі, коли матюкаються. Це є недопустимо. Це, можна сказати, опускає наш соціальний рівень.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію