Сучасне європейське телебачення: погляд з Польщі

Цими днями у Польщі представники польської та литовської влади, гості з України, Білорусі і Угорщини відзначають 450-річчя Люблінської унії - події, яка вплинула на історію всієї Центрально-Східної Європи. Тоді, 1 липня 1569 року, Польща та Литва, більшість населення яких на той час складали українці і білоруси, створили спільну державу Річ Посполиту. Зараз чимало хто в Польщі вважають укладення Люблінської унії праобразом створення Європейського Союзу. А ще зазначають, що нині історична подія 450-річної давнини набуває надзвичайно актуального змісту. Адже тоді народи Центральної та Східної Європи спільними зусиллями чинили опір московській агресії. Урочистості, організовані в Польщі, відбуваються під девізом «Від Люблінської унії до Європейського Союзу». З досвідом євроінтеграції Польщі в різних сферах суспільного життя, діяльності українських громад за кордоном ознайомлювалися й учасники Х Міжнародного телерадіофестивалю «Калинові мости», що проходив у Вармінсько-Мазурському воєводстві. Сьогодні ми продовжуємо висвітлювати його перебіг, зокрема, розповімо про те, як працюють у Польщі наші колеги – телевізійники.

Телебачення Ольштин – один з 16-ти регіональних каналів польського громадського телебачення. Одне з найменших та наймолодших. Маючи щоденно шість годин ефірного мовлення, тут є ранкова передача, виходять актуальні новини, виробляється кілька тематичних інформаційно-просвітницьких, культурологічних програм, передач на сільськогосподарську та спортивну тематику – розповів директор каналу Ігор Гумінський. Звісно, журналістів, які з’їхалися з усієї України, цікавило безліч питань, пов’язаних з роботою колег. Зокрема, тема цензури та її вплив на роботу журналістів.       

Ігор Гумінський, директор телебачення Ольштин

- Іноді буває так, що випусковий трошки розходиться з журналістом в оцінці матеріалу. Треба було б висвітлити більше щось, чи журналіст висвітлює те, що випусковий вважає не таким важливим. Але цензури немає.

Тут в прямому ефірі польською чи українською мовою розповідають про життя української діаспори у Вармії та Мазурах, про важливі події, що стосуються українців у Польщі. Бюджет каналу складається з абонентської плати – 22 злотих в місяць за радіо та теле приймачі разом. До речі, вона обов’язкова для всіх майже двох мільйонів мешканців, які проживають в регіоні. Фінансує телебачення й держава. Прибутки приносить і реклама. Тож журналісти запитали й про те, скільки заробляють колеги в Євросоюзі.

Антон Щегельський, журналіст, аналітичний часопис міжнародного життя «ЄвроАтлантика» м.Київ

- У нас недавно створили суспільне ТБ, і там розрив в оплаті праці між рядовими працівниками і топ-менеджментом в окремих випадках становить тисячу разів. А як у Вас, якщо це не комерційна таємниця?

Ігор Гумінський, директор телебачення Ольштин

- Певна частина працівників заробляє більше, ніж я, тобто, директор.

Роман Бондар, керівник служби новин телебачення Ольштин

- Колись працював в нас начальником колишній радіо журналіст ВВС, він на зборах казав так: добрий менеджер такий, у якого працівники заробляють більше від менеджера.

Особливість Ольштинського телебачення – регіональність новин, інших передач. І це намагаються зберегти, адресно дійти до глядача, враховувати потреби своєї аудиторії.

Роман Бондар, керівник служби новин телебачення Ольштин

- Інтернет може бути конкурентом, але не для всіх. Бо дитина в інтернеті розбирається швидше, а вже пенсіонер чи доросла людина не так швидко володіє інтернетом, у неї немає стільки часу. А телебачення, звичайно, є майже в кожній хаті.

Під час зустрічі наголошували, що українські журналісти, учасники «Калинових мостів» за 10 років фестивалю зробили чимало, аби показати, як сусідня Польща скористалася перевагами членства в Євросоюзі. Тепер справа за Україною, і поляки підтримують наш шлях до європейського співтовариства.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію