В Україні стартували дослідження оцінки ризиків розвитку неінфекційних захворювань

В Україні стартувало широкомасштабне загальнонаціональне дослідження поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань STEPS.

Неінфекційні захворювання (НІЗ) – це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників.

Нагадаємо, що неінфекційні захворювання, які часто називають хронічними захворюваннями (НІЗ), є провідною причиною смертності у всьому світі. В Україні неінфекційні захворювання складають 91% від загального числа смертей. Серед провідних НІЗ основними причинами смерті є серцево-судинні захворювання, рак, діабет і хронічні захворювання легенів.

Дослідження STEPS дозволяє оцінити загальний стан здоров’я учасників по декількох показниках та визначити, які несприятливі фактори впливають на здоров’я. В усьому світі більше 130 країн хоча б один раз брали участь у дослідженні STEPS. У деяких країнах дослідження STEPS проводилося неодноразово, в Україні проводиться вперше.

Дослідження складається з трьох кроків:

КРОК 1: інтерв’ю учасників із метою виявлення факторів поведінкового ризику та історії здоров’я, пов’язаної з НІЗ;

КРОК 2: вимірювання зросту та ваги, окружності талії та стегон, артеріального тиску і частоти серцевих скорочень;

КРОК 3: вимірювання біохімічних показників здоров’я: глюкози і ліпідів в крові швидкими тестами; рівень натрію, креатиніну, калію та йоду в сечі.

У перелік факторів ризику НІЗ, які вивчає дослідження, входять:

 • вживання тютюну;
 • вживання алкоголю;
 • гіподинамія (низький рівень фізичної активності);
 • нездорове харчування;
 • надмірна вага і ожиріння;
 • підвищений артеріальний тиск;
 • підвищений вміст глюкози і ліпідів у крові;
 • високий рівень споживання солі;
 • історія НІЗ та їх лікування.

Додатково до стандартного блоку дослідження STEPS Міністерство охорони здоров’я України прийняло рішення про інтеграцію в дослідження додаткових тем, пов’язаних з інтересами громадського здоров’я, таких як психічне здоров’я (депресія та самогубство), насильство і травми, рак шийки матки (скринінг та подальший контроль).

Дослідження STEPS проводиться в усіх областях України. Збір даних у межах дослідження STEPS проводиться з червня 2019 року, а результати дослідження очікуються у грудні 2019 року.

Стрічка новин

  Розділи сайту:

  Написати лист в редакцію