«Центральний» взяв участь у Х Міжнародному телерадіофестивалі «Калинові мости»

Ювілейний фестиваль традиційно пройшов у Вармінсько-Мазурському воєводстві Республіки Польща. Це єдиний у світі фестиваль, який проводить українська діаспора для журналістів із різних регіонів своєї історичної батьківщини. Його мета – привернути увагу українців до життя наших краян за кордоном, показати, як українська громада зберігає духовні традиції своїх предків та які зміни відбулися в сусідній Польщі після її вступу до Європейського Союзу.

Відкриття фестивалю відбулося у комплексі шкіл з українською мовою навчання в Гурові Ілавецькому. Минулого року закладу виповнилося 50 років. Близько 160 учнів опановують тут не лише програму польської школи, а й вивчають українську мову і літературу, історію та географію України. Ці діти – правнуки тих українців, яких примусово переселили до Вармії та Мазур у 1947 році під час сумнозвісної операції «Вісла». А ще діти-переселенці з Донбасу та окупованого Криму, зокрема й ті, батьки яких зараз воюють на Сході України чи працюють у Польщі. Вони живуть у гуртожитку, харчуються, займаються у різних гуртках, та головне – мають можливість опановувати шкільні предмети рідною мовою.

Марія – Ольга Сич, директорка комплексу шкіл з українською мовою навчання м. Гурово Ілавецьке

- З учнями ми займаємося й після обіду. Таких занять дуже багато. Ми самі створили асоціацію, самі пишемо проекти до Євросоюзу, і в школі є обладнання на найвищому європейському рівні. В кожному класі є електронна дошка, проектори, все, що потрібно для занять.

Після закінчення закладу учні продовжують навчання у польських вишах. Чимало випускників стали успішними людьми. 

Степан Мігус, голова Ольштинського відділу об’єднання українців Польщі

- Багато випускників цієї школи живе в Канаді, Західній Європі і тепер в Україні, тому що багато дітей з Києва, Донбасу, Прикарпаття приїжджають сюди навчатися, і вже чимало з них закінчили.

Вчителів тішить й той факт, що діти, які приїхали, наприклад, з Києва, Криму чи Луганська, спочатку розмовляли російською мовою, а коли закінчували школу – вже говорили українською. Життя у школі не завмирає з останнім дзвоником, та продовжується допізна.

Марія – Ольга Сич, директорка комплексу шкіл з українською мовою навчання м. Гурово Ілавецьке

- Наші діти мають можливість для саморозвитку, кожен щось знайде: чи танцює, співає, займається спортом, є різного роду гуртки, і так до 21 години в школі є заняття. Це є рідкість, в польських школах такого не буває.

До речі, Європейська унія фінансує заклад навіть краще, ніж звичайні польські школи, розповіла директорка Марія - Ольга Сич, оскільки ця школа - для національних меншин. А особливого характеру їй надає те, що тут прагнуть зберігати та підтримувати традиції своїх предків. І саме це формує національну ідентичність учнів.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію