Що робити при тепловому ударі

Тепловий удар небезпечний для здоров’я. Він виникає внаслідок сильного перегріву і викликає порушення терморегуляції тіла. При тепловому ударі необхідно надати людині негайну допомогу.

Така недуга з’являється як наслідок сильного перегріву людини, коли при істотному прискоренні теплоутворення і одночасному зниженню здатності до тепловіддачі тіла порушується його терморегуляція. Один з найпоширеніших видів теплового удару виникає від сонячних променів і називається сонячним. Гіпертермія також виникає при інтенсивній роботі в місцях з дуже жарким повітрям, при відвідуванні лазні, сауни, тривалому знаходженні в автомобілі. Надання першої допомоги при тепловому ударі проводиться негайно, тим більше, коли хворий у важкому стані.

Характерні ознаки теплового удару. Наявність і ступінь вираженості проявів захворювання залежать значною мірою від того, як довго впливало джерело тепла на людину і який ступінь інтенсивності у цього впливу. Не менш важливі індивідуальні характеристики організму.

Перша допомога потерпілим при теплових ударах здійснюється при наявності характерних проявів захворювання:

 1. виникнення нудоти і блювотних рефлексів; поява дискомфорту у вухах у вигляді шуму і дзеленчання;
 2. головні болі; погіршене самопочуття у вигляді слабкості, млявості, сонливості; розширення зіниць;
 3. бліда або навпаки, почервоніла шкіра; порушена координація рухів; запаморочення; зневоднення; важке дихання.

З урахуванням особливостей стану здоров’я людини, додаткових факторів (алкогольного сп’яніння, вживання лікарських препаратів постраждалим) ознаки теплового удару можуть бути більш-менш вираженими. Елементарна долікарська допомога при тепловому ударі вкрай бажана при будь-якій формі прояви гіпертермії.

Долікарська допомога при тепловому ударі

Допомогу при тепловому ударі (за відсутності кваліфікованих співробітників, здатних надати медичну допомогу) слід в обов’язковому порядку і негайно надавати постраждалим власними силами. Після виклику медичних працівників терміново потрібно:

 • Усунути джерело підвищеного впливу або максимально обмежити його вплив на хворого (перемістити його з відкритої місцевості в тінь, подалі від сонця, з будівлі на вулицю або відкрити в кімнаті двері, вікна);
 • Розстебнути верхню частину одягу. По можливості звільнити потерпілого від одягу до пояса;
 • Покласти хворого на спину, голову залишити в піднятому положенні. Якщо почалася блювота – перевернути людину на бік;
 • Зробити компреси з охолодженої води. Накладати їх на потилицю, на лоб, шию, скроні, під коліна, на литки, в паху і в області згину ліктів. Не застосовувати переохолоджену воду – крижану;
 • Загорнути хворого в тканину, попередньо намочену у воді або постійно обприскувати. Забезпечити душ з водою в 18-20 градусів, якщо це можливо;
 • Дати достатньо попити; Якщо спостерігаєте порушення дихання – прикласти до носа вату, змочену нашатирем.

Дуже важливо в процесі надання першої допомоги при тепловому ударі контролювати дихання хворого і при його припиненні негайно зробити штучне дихання в поєднанні з закритим масажем серця.

Медична допомога при тепловому ударі

Першу допомогу при тепловому сонячному ударі надають працівники швидкої допомоги, а потім в залежності від стану хворого реаніматологи, кардіологи та інші фахівці. З урахуванням симптомів захворювання в кожному конкретному випадку приймається рішення про необхідність введення препаратів для усунення сильного збудження, судом, головних болів і внутрішньочерепного тиску. Відновлюється серцева діяльність. При важких формах допомогу при тепловому і сонячному ударі передбачається госпіталізація, реанімаційні заходи, стимуляція серцевої діяльності та інші специфічні процедури для стабілізації стану потерпілого.

Заходи для запобігання теплових ударів

Перша медична допомога при тепловому ударі може і не знадобитися. Як і при багатьох інших захворюваннях, дотримуючись кілька простих правил, гіпертермії можна уникнути. Для цього необхідно:

 • не перебувати під сонцем в піки його найбільшої активності – аномально спекотні дні і в період з 12 до 15 годин щодня;
 • уникати активності і фізичних навантажень, коли на вулиці або в кімнаті дуже жарко;
 • багато пити – від 1,5 до 2 літрів на добу, віддаючи перевагу простій питній воді, морсам, зеленому чаю;
 • одягати головні убори і використовувати парасолі для захисту від прямого впливу сонячних променів;
 • носити одяг виключно з натуральних тканин, переважно світлих тонів;
 • забезпечити постійний приплив свіжого повітря завдяки регулярному провітрюванню;
 • не вживати алкогольні напої; виключити переїдання.

Якщо специфіка роботи передбачає тривале перебування в приміщенні з підвищеною температурою, слід також дотримуватися певних правил для збереження здоров’я: носити робочий одяг з натуральних тканин, робити нетривалі перерви в роботі кожні 1-1,5 години і регулярно пити воду для підтримки нормального водного балансу в організмі.

Стрічка новин

  Розділи сайту:

  Написати лист в редакцію