Пам'ять, яку не бережуть

На Полтавщині поблизу Горішніх Плавнів на острові Слави невідомі розпиляли і вивезли на металобрухт частини танку ІС-3 та 76-міліметрової гармати. Також зняли ланцюги огорожі, меморіальну дошку. Намагалися завалити і сам 20-метровий меморіал в пам’ять загиблим, але пам'ятний знак встояв. Що говорить поліція та міська влада - далі у сюжеті.

Понівечений танк,та гармата, зрізані ланцюги біля меморіалу, викрадена меморіальна плита загиблим і навіть була спроба зруйнувати сам монумент Слави. Валерій Іванов та Роман Прудніков з дитинства щороку по кілька разів припливають на човні на острів Слави, що поруч із Горішніми Плавнями.

Роман Прудніков, житель Горішніх Плавнів

- В кожній сім’ї в Україні, та не тільки в Україні, десь у когось в родині воювали або робили на перемогу. Бачити оце – це персональна трагедія, скажемо так.

1943-го саме з цього острова кілька дивізій намагалися форсувати Дніпро і закріпитися на одному із плацдармів. Бої тривали близько двох місяців. Операція виявилася невдалою. За приблизними підрахунками, тоді загинуло близько 60 тисяч бійців і офіцерів Радянської Армії. Мобілізованих із щойно звільнених від окупантів районів взагалі ніхто не рахував. Місцеві розповідали: річка Дніпро була червоною від солдатської крові. Меморіальний комплекс на острові збудували 1974-го за кошти місцевого гірничозбагачувального комбінату. Танк і гармату переправляли на спеціальному військовому понтоні. 

Сергій Єремеєв, краєзнавець, історик

- Близько 2 місяців були бої. 7 дивізій форсувало. І острів Слави називався острів Крячок, з нього перші бійці переправлялися на плацдарм. З нього й тривали переправи.

І хоча острів Слави знаходиться за межами Горішніх Плавнів, за ним доглядали місцеві комунальники та небайдужі містяни. У День перемоги та річницю початку переправи тут завжди було велелюдно. Про те, що на острові побували вандали і понівечили пам’ятники, першими повідомили рибалки. Роман ПрУдніков та Валерій ІванОв приїхали подивитися. Чоловіки переконані: тут працювала ціла бригада мародерів. Адже самотужки зробити це було важко.

-  Так це я один. А тут його зрізано подивіться: зверху, знизу. От я вважаю, що мабуть, не два, не три чоловіки, а більше. А ствол зрізали. Це навіть не можу собі уявити, яка у нього вага і як це можна було підняти, чим. Це дуже, дуже проблематично.

Валерій Іванов, житель Горішніх Плавнів

- Спецобладнання: балони, різаки. Установки є, зараз переносні генератори. До них підключаються зварочні апарати та інструменти різні. Ось таке обладнання було завезено і використано для руйнації пам'ятників.

На рибальських човнах переправити таку кількість металу було б неможливо. В поліції підозрюють: пам’ятники почали руйнувати ще взимку.

Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації ГУ НП України у Полтавській області

- У нас є одна із версій, що дані злочини могли розпочатися ще в зимовий період, коли була відповідна товщина льоду, по якому можна було перетягувати певні металеві конструкції.

Фахівці, які оглянули понівечені меморіали, розповіли: танку та гарматі  завдано непоправної шкоди і повністю їх уже не відновити. Та й налагодити постійну охорону на острові посеред Дніпра неможливо. 

Міський голова Горішніх Плавнів впевнений: жителі міста до злочину  не причетні. Мовляв, місцеві ніколи б не наважилися зруйнувати святиню. 

Дмитро Биков, Горішньоплавнівський міський голова

- Є інформація у мене, що це роблять наші сусіди з іншого берега Дніпра. З іншого берега, тому що там безробіття, там, скажімо так, депресивна абсолютно територія, роботи немає. І я думаю, що у нас навіть найвідчайдушніші металоприймальні ніколи б в житті не взяли б, що вони приймають.

В міськраді планують вже найближчим часом оголосити конкурс на кращий проект нового меморіального комплексу та шукають спонсорів. 

Якщо ж зловмисників затримають, їм загрожує позбавлення волі на строк до 6 років.

Стрічка новин