«Козацька феміда: ґродське судочинство в Гетьманщині»

Під такою назвою днями побачило світ нове видання доктора історичних наук, професора Полтавського Національного педагогічного університету ім. Короленка Юрія Волошина. Полтавський історик розкриває нові, досі маловідомі сторінки про життя міської спільноти Полтави, зокрема, про історію законодавства та судочинства часів Гетьманщини.

У виданні на прикладі Полтавського ґродського суду досліджуються обставини появи таких судів у Гетьманщині, вивчається склад та компетенція суду, обов’язки його членів, роль возних і адвокатів, характер справ, які розглядав ґродський суд, та соціальні групи, які до нього позивалися.

Юрій Волошин, доктор історичних наук, професор

- За крадіжки худоби це були серйозні злочини, за конокрадство передбачалася смертна кара, існували розбої на дорогах, напади, наїзди на чужі маєтки, захоплення підданих і т.д. Цивільні там процес дуже нагадує сучасний людина, яку образили, позивається до суду, наймає адвоката, адвокат виступає в суді. Оскаржений теж має адвоката той його захищає.

Окрім цивільних «чолобітницьких» розглядали й кримінальні «колодницькі» справи. Їх називали криваві, що горлом карають.

Юрій Волошин, доктор історичних наук, професор

- Розбійні напади, коли ціла велика банда наскочила на хату одного з козаків на околиці Полтави. Його стали катувати, бо хтось сказав, що в нього є заховані гроші. Насправді в нього грошей не було, а той, хто сказав, хотів, щоб той втік з хати, щоб самому поселитися.

У Полтаві судилися зазвичай особи панівного стану - козаки й козацька старшина. В окремих справах фігурують представники духовенства та російського дворянства. Поширювалися й європейські практики судочинства, норми імперського права, так звані «височайші укази». 

Юрій Волошин, доктор історичних наук, професор

- Коли справи розглядають на основі литовського статуту – суворий закон за такі речі смертна кара – кара на горло, але судді дуже часто залучають «височайший указ», який як аналіз показує смертну кару, заміняють легшим покаранням.

Принаймні, завдяки цьому Полтавський ґродський суд досліджуваного періоду «золотої осені» Гетьманщини не присудив жодної кари на горло, зазначає Юрій Волошин. Науковець підсумовує, що мешканці козацької України мали свою унікальну правову культуру. І це невелике дослідження допоможе краще її зрозуміти.

Стрічка новин