Європа у Білоцерківській та Мачухівській громадах

Для українських журналістів провели прес-тур під назвою «Європа в Полтавській області: в бізнесі, громадах, проектах», в рамках якого завітали до Полтавщини. Про європейську ініціативу «Угода мерів» та чому полтавські шкарпетки популярні за кордоном – дивіться далі.

Білоцерківська ОТГ – одна з перших об’єднаних громад області. Кажуть – вирізняються привабливою для туристів природою та підприємствами, які вийшли на європейський ринок (мова йде, зокрема, про торгівельну марку «Білоцерківське», що постачає молочну продукцію до Австрії, Франції, Німеччини).

Також громада – учасник програми «U-LEAD з Європою». Закордонні партнери допомагають створювати тут центри надання адміністративних послуг.

Іван Лещенко, голова Білоцерківської ОТГ

- Ми беремо на себе зобов’язання облаштувати приміщення, тобто, привести його в порядок до їх вимог, вони моніторять. І ми чекаємо постачання і техніки і обладнання, яка передбачена нашими проектами.

Білоцерківська ОТГ - підписант європейської ініціативи «Угода мерів». Угода - це добровільні зобов’язання працювати в напрямку зменшення викидів вуглекислого газу у атмосферу, перехід на альтернативні джерела енергії. Розробивши стратегію у цьому напрямку, у громаді утеплили дахи та фасади місцевих шкіл.

Угода - це лише обов’язки. Грошей за це не отримують. Натомість - знання, як покращити екологію у рідному населеному пункті.

Іван Лещенко, голова Білоцерківської ОТГ

- Це комунікація, це нові підходи, розуміння багатьох процесів, які раніше ніхто не втовкмачував в наші голови, і ніхто нам про це не говорив.

Мачухівська ОТГ створена у 2017-му. До її складу ввійшли 8 колишніх сільських рад та 27 населених пунктів. На території громади працює газовидобувна компанія. 

Валерій Білокінь, голова Мачухівської ОТГ

- Маємо гарні рентні платежі, і також соціальне партнерство кожного року по 2,5 мільйони нам додатково надходить до громади.

Збагачують громаду і податки. Наприклад, лише мільйон на місяць виплачує панчішна фабрика «Прем’єр сокс».

Її засновник Олег Хардін починав із роздрібної торгівлі шкарпетками, заробляючи собі на оплату навчанні у виші. Потім вийшов на рівень дистрибуції. І врешті - відкрив своє підприємство. На цей процес пішло 10 років.

Олег Хардін, засновник компанї «Premier Socks»

- Шкарпетки обрав, бо вони потрібні всім, і майже 50 відсотків життя ми проводимо в шкарпетках. 

Щороку ми збільшували потужність, і кожна копійка інвестується в обладнання та покращення умов для працівників.

Нині з Мачух шкарпетки та панчохи експортують до Чехії, Молдови, Польщі. У Європі віддають перевагу однотонним виробам. А ще там - дуже прискіпливі до якості продукції та обладнання. 

Олег Хардін, засновник компанї «Premier Socks»

- Приїздить аудиторська компанія, стоять всі ці ящики, готові до відвантаження, вони приїздять на цілий день і вибірково кажуть: дістаньте нам ті шкарпетки. Перевіряють, дивляться, скільки там лишився, наприклад, хвостик нитки. Якщо 7 міліметрів, а треба 5 – то бракують партію.

Мали мачухівці й контракт з легендарною корпорацією «Дісней», аби штампувати на шкарпетках мультяшних персонажів. Та невдовзі співпрацю припинили - і витратно, і у сучасних дітей - вже інші улюблені казкові герої.

Стрічка новин