Право на безкоштовний проїзд – без можливості ним користуватися

Мова – про учасників бойових дій та працівників Полтавського автовокзалу. Останні постійно відмовляють атовцям продавати пільгові квитки. Тому учасники бойових дій прийшли до адміністрації організації, аби відстояти своє законне право. Чим це закінчилося, знає Марина Покшіна.

Марина Покшіна, кореспондент

- Ще з 2016 року діє програма, яка передбачає безкоштовне перевезення усіх учасників бойових дій. Утім, ані працівники Полтавського автовокзалу, ані самі ж перевізники цих правил не дотримуються.

У приміщенні автовокзалу зібралися атовці, їх родичі, учасники громадської організації «Потон-Полтава» та учасники «Національного корпусу». Усі вони незадоволені роботою працівників Полтавського автовокзалу. А саме: відмовою продавати пільгові квитки. Серед обурених полтавців – учасник бойових дій Володимир Соломін. Чоловік недавно повернувся зі Сходу країни. І тепер, переконує, змушений відстоювати своє право на пільговий проїзд. Ділиться: їздити доводиться часто.

Володимир Соломін, учасник бойових дій

- Я їду в Решетилівку, вони відмовляються категорично. 10 хвилин до відправлення. Я кажу: - По-перше, я поспішаю, я принципово платити гроші не буду. 

- Давайте квиток.

- Ні, не продамо. 

- Добре, значить, я сідаю в маршрутку і їду. Мені все рівно.

- Ви не поїдете.

Я сідаю у маршрутку. Кіпіш піднімається, прийшла оця, яка старша по зміні, відкрила свій рот, почала ображати.

А це – ще один учасник бойових дій Віталій Авраменко. Чоловік зі Сходу повернувся близько півтора роки тому. З того часу живе і працює в Полтаві. Утім, батьки Віталія залишилися в Опішні. Тому йому часто доводиться туди їздити. Та проблема з пільговим проїздом торкнулася і його. Говорить: жодного разу не потрапив на «гарний настрій касира», доводиться слухати їхні образи та вже залишитися без «іменного квитка». Саме він дозволяє учасникам бойових дій отримати компенсацію за витрати.

Віталій Авраменко, учасник бойових дій

- За пільговим, за УБД, його не продають, відмовляють у грубій формі. Водій відмовляє, касир. До розмови з адміністрації автовокзалу розмова не доходила, але такі багаточисленні скарги і від моїх побратимів, атовців. Говорять: немає пільгових місць.

Начальник Полтавської автостанції Лариса Кашкалда переконує: її працівники на робочому місці завжди чемні. Тим більше, з учасниками бойових дій. «Іменні квитки» теж продають у достатній кількості. 

Лариса Кашкалда, начальник Полтавської автостанції

- У нас дуже багато атовців, які користуються цими послугами. Наприклад, якщо квиточок коштує 350 гривень до Чернігова, вони сплачують дистанційний збір, і через соцзахист їм повертається повна вартість. Якщо беруть «нульовочку», то їм потрібно 32 гривні сплатити дистанційних послуг.

За поясненнями, як діяти в такій ситуації, ми звернулися до юристів. Богдан Яненко пояснив: щоб покарати порушників, потрібно зібрати докази. Бо, на думку правознавця, такі дії з боку працівників автостанції недопустимі. 

Богдан Яненко, юрист

- Якщо, не дай Бог, таке трапилося з учасником бойових дій, його не пропускають безпідставно до міжміського, наприклад, автобусу, щоб він міг дістатися до того населеного пункту, до якого він бажає, то, на мій погляд, необхідно викликати керівництво автовокзалу. Крім того, якщо грубо поводиться перевізник, то можна викликати наряд Патрульної поліції і необхідно все це у письмовій формі зафіксувати, що відбулося.

За словами Богдана Яненка, за таке правопорушення передбачена лише адміністративна відповідальність, а саме штраф 136 гривень. Через це працівники автовокзалу і не бояться порушувати ці правила. Утім, говорить юрист: якшо найближчим часом Президент внесе проект Закону про зміни до Кодексу України, який би передбачав значно вищі штрафи, то таких випадків було б менше. Учасник бойових дій Володимир Соломін доказову базу збирає давно. Бо, ділиться чоловік, це вже справа честі – відстояти своє законне право їздити безкоштовно.

Володимир Соломін, учасник бойових дій

- У мене більше 20 відео вже зібралося. Їм це все без різниці. Вони навіть на камеру це все розповідють все, як є.

Стрічка новин