Близька Європа

Для українських журналістів провели прес-тур під назвою «Європа в Полтавській області: в бізнесі, громадах, проектах», в рамках якого завітали до Полтавщини. Тож про успішні підприємства, яким вдалося вийти на європейський ринок, та досвід яких вже переймають іноземні фермери, – далі.

Село Михайлики, Шишацький район. Тут працює приватне підприємство «Агроекологія», найбільший виробник органічної рослинницької та тваринницької продукції Полтавщини. Звідси експортують продукцію до Швейцарії, Австрії, Німеччини. Унікальність «Агроекології» - повна відмова від хімічних препаратів для боротьби із шкідниками, бур’янами, відмова від штучних добрив. Засновник підприємства - агроном-новатор, герой України Семен Антонець. Справу легендарного дідуся продовжує онук. Старі принципи отримали нове життя.

Гліб Лук’яненко, генеральний директор ПП «Агроекологія»

- Наш засновник просто в один момент побачив, що люди, які контактують з хімічними речовинами, вони починають захворювати. Починаючи із виразок на руках і закінчуючи раковими захворюваннями. І він прийняв вольове рішення - якщо ці речовини шкодять нашим людям, то навіщо нам це застосовувати?

Це зеленіє озимий ріпак. Його вирощують на замовлення німецької компанії, яка спеціалізується на дитячому харчуванні. Рослини обробляли лише препаратами на біологічній основі. Це, власне, нешкідливі для людини бактерії, які завадять шкідникам псувати ріпак.

Сергій Козін, головний агроном ПП «Агроекологія»

- Велику роль зіграла наша технологія землеробства, вона була заснована Семеном Спиридоновичем, і за ці 40 років вона не була змінена. Змінювалась техніка, змінювались принципи, але сама суть технології не була змінена.

З гектару землі планують отримати три тони ріпаку. Це вважають хорошим результатом. Загалом «Агроекологія» вирощує озиму пшеницю, овес, ячмінь, соняшник, кукурудзу. 

Наталія Прокопчук, консультант Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL)

- Вони популяризують органічне виробництво, не тільки в Україні, тому що багато підприємств приїздять навчатися, вони популяризують його і на світовому рівні. Тому що все таки бути вибраними з усього світу як одна з історій успіху, це - ви розумієте, яка планка.

Працівники підприємства - учасники чисельних міжнародних виставок та форумів. Не лише самі шукають замовників, але й вже шукають їх. Також підприємці - організатори освітніх конференцій й форумів, навіть екскурсій для дітей. Досвідом успішного й екологічного бізнесу ділитись не бояться. 

Гліб Лук’яненко, генеральний директор ПП «Агроекологія»

- В нас навчаються саме системі землеробства. Тому що в принципі основні виклики органічного землеробства - це підтримання поживності грунту, боротьба з бур’янами і боротьба з шкідниками. І наша ключова компетенція лежить в підтриманні оцього балансу поживності грунту.

Соняшник «Агроекологія» постачає іншому українському виробнику, товариству «Укролія». Тут виробляють традиційну соняшникову та соєву олію, що відповідає європейським стандартам. Працівники розповідають про основи технології.

Сергій Кузьменко, директор бізнес-юніт «УКРОЛІЯ ОРГАНІК»

- Спочатку розчавлюють насінину. Потім вона падає до пательні. Після підігріву вона потрапляє під прес. Далі чергуємо етапи пательня-прес. Потім відбувається розділення на жмих та соняшникову олію.

Звідси, з-під Диканьки, експортують продукцію до Швейцарії, Франції, Австрії та Нідерландів. Україна, до слова, посідає перше місце у світі по вирощуванню соняшника.

Стрічка новин