В Україну привезли унікальне фото Кобзаря

У Національному музеї Тараса Шевченка відбулася презентація прижиттєвої світлини поета. Фото зникло з будинку-музею Тараса Шевченка у Києві під час Другої світової війни. Його знайшли та привезли до музейного фонду країни. Момент повернення автентичної фотографії бачили наші журналісти з Києва. 

Передача унікального фото до колекції музею проходить у день перепоховання Кобзаря. У Національному музеї Тараса Шевченка цій події присвятили виставку. І саме в цій залі проходять урочистості з нагоди повернення в Україну світлини Тараса Шевченка. Першою до рук фото бере головний зберігач Національного музею Тараса Шевченка Юлія Шиленко. Вона говорить: презентована світлина – одна з небагатьох прижиттєвих світлин поета.

Юлія Шиленко, головний зберігач Національного музею Тараса Шевченка

- Прижиттєвих фотографій Тараса Шевченка було небагато. Близько 11. Всі вони здебільшого були зроблені у Петербурзі. Тільки дві були зроблені у Києві. Ця, про яку йдеться, була зроблена у Санкт-Петербурзі. Дата напевно, не відома, але історики говорять, що це 1851 рік. Тоді поет саме так виглядав.

Історія повернення фотографії до музейної колекції, за словами музейників, сповнена пригод та співпадінь. Говорять: у воєнні часи колекцію з будинку-музею Тараса Шевченка вивіз у Познань німецький професор. Там експонати, за словами очевидців, були знищені під час бомбардування. Та завідувачка будинку-музею Надія Орлова говорить: на щастя, не всі.

Надія Орлова, завідувачка літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка

- У 1945 році один радянський солдат серед руїн знайшов експонати із штампами нашого музею. Він привіз їх додому, до Севастополя, а вже його син передав їх нам. На усіх експонатах стояли трикутні штампи з написом «Будинок-музей Тараса Шевченка», так само, як і на цій фотографії.

 Знайшли світлину за участі працівників Мінкультури та просто небайдужих людей. Міністр культури Євген Нищук розповів: з 2016 року повернення цінностей в Україну було повністю заморожене. Утім, сьогодні з відповідними правоохоронними службами вони ведуть дослідницьку роботу та, як і в цій ситуації, повертають історичні пам'ятки. Саме цю фотографію, за словами пана Євгена, вдалося розшукати через сайт аукціону.

Євген Нищук, Міністр культури України

- Близько року вона з'явилася на сайті аукціону, потім зникла. І працівники почали її активно відслідковувати, коли вдруге вона з'явилася, ми почали звертатися за допомогою до певних органів, аби її повернути, але ці люди, напевно, щось відчули та практично самі повернули нам це фото.

Після передачі фото буде експонуватися в Національному музеї Тараса Шевченка. Його представники розповіли: світлина буде відкритою для відвідувачів до кінця літа. Потім її передадуть у фонди будиночку-музею Шевченка, звідки вона і зникла в 40-х роках.

Стрічка новин