Щороку у третю неділю травня в Україні відзначався День пам’яті жертв політичних репресій

До чергових роковин великого терору - масштабної кампанії масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 років з ініціативи керівництва СРСР й особисто Сталіна у Полтаві в інформаційно - довідковому залі Управління СБУ в Полтавській області два дні діяла виставка розсекречених архівних документів періоду 1930 - 40 -х років минулого сторіччя.

В історії нашого народу чимало сумних сторінок. Чи не найтрагічнішими були ті, що пов’язані з репресивною політикою радянського тоталітарного режиму. Людська пам’ять назавжди закарбувала трагічні події тридцятих років минулого століття, коли лише за одне необережне слово можна було поплатитися життям. Все менше залишається серед нас живих свідків тих років. Але про сталінські злочини не забуто. Про них переконливо говорять раніше засекречені архівні документи починаючи з 1918 року : провадження каральних органів, кримінальні справи, вироки.

 В архіві Полтавського обласного Управління СБУ зберігається понад 40 тисяч кримінальних справ. Всі вони несуть в собі негативну історію. Ось одна з таких. 37 - й  рік. Два роки за гратами присудили двом 10 та 14 річним учням Горошинської школи Семенівського району за те, що вони намалювали ці карикатури на Сталіна та Блюхера. Тоді на захист дітей стала громада. Їх відпустили, але покарали одного з батьків. Один з учнів же став поліцаєм.  

Олена Євдокімова, адміністратор інформаційно-довідкової зали сектору архівного забезпечення Управління СБУ в Полтавській області 

- Шаповалова Михайла Івановича – батька одного з учнів було заарештовано і на 10 років людина загриміла в табори. Це кращий випадок. Але на цьому історія не закінчується. Легенький Микола Семенович він просто після цього став поліцаєм. Теж загримів на 10 років. Якщо так розібратися справа потягла справу. Людина була озлоблена, що таке – дитина провела в застінках НКВС.

За кожною з цих справ - долі людини, родини, наступних поколінь. Ось ще одна справа 37 - го року. Священнослужитель, українець  Олександр Лисенко з Лохвицького району засуджений за контрреволюційну агітацію.

- Мовою оригіналу: «при советской власти жить стало плохо, религию преследуют. Долго ли оно будет я слежу по газетах и вижу что скоро что – то будет . но об этом не пишут. Но дождемся ли мы своего времени, когда церковь восторжествует. Лучше не будет, а будет хуже. Но всему будет конец. Нужно потерпеть, но не много и мы будем свободные». Людина була приговорена до розстрілу з конфіскацією майна.

З 2009 року, часу відкриття обласного електронного архіву СБУ  - мартиролога 20 століття чимало людей довідалися про долю своїх рідних. Усі ці архівні матеріали є у вільному доступі та надаються для ознайомлення безкоштовно за адресою: Полтава, вулиця Сковороди 2/40.  Інформаційно - довідкова зала Управління СБУ в Полтавській області.  

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію