Зближені бідою

Освітяни з Полтавщини переймали досвід у Японії. А саме, щодо дотримання здорового способу життя та правильного харчування серед дітей. Відомо, що Японія – єдина країна, яка постраждала як від бойового атома під час бомбардування Хіросіми та Нагасакі, так і від мирного – після аварії на Фукусімській АЕС. Знаючи тяжкий досвід України під час Чорнобилю, представники японського проекту «Фонд безпеки продуктів харчування та життя» поділилися з українцями своїми надбаннями в боротьбі з наслідками радіації. 

Ігор Зубенко – директор Новомартиновицької школи, що на Полтавщині. Він входить до складу громадської організації «Асоціація освітян за безпечне майбутнє». Загалом їх організація, до якої відносяться 12 шкіл з Житомирщини, Київщини та Полтавщини, займається пропагандою здорового способу життя та безпечних умов проживання дітей та дорослих на територіях, забруднених внаслідок катастрофи на ЧАЕС. Сьогодні він приїхав до Києва на зустріч з японськими друзями та однодумцями.

Ігор Зубенко, директор школи в с.Нові Мартиновичі Пирятинського району 

- У свій час нас познайомили з ГО Київської області, нам запропонували взяти участь у спільному проекті, який назвали «Японський проект», і вже років 5 ми його реалізуємо.

Він говорить: співпраця почалася після приїзду японських активістів до села Нові Мартиновичі. Тоді під час бесіди між громадою та організатором японського руху підняли низку питань щодо харчування дітей та дорослих. 

Ігор Зубенко, директор школи в с.Нові Мартиновочі Пирятинського району

- Коли вони до нас вперше приїхали і зібрали громаду нашого села, то почали давати запитання щодо скарг на здоров'я. Коли він запитав, що переважно вони їдять, то деякі діти, переселенці з Полісся, сказали, що часто туди візитують і вживають їжу з лісу: ягоди, гриби.

Тоді, за словами пана Ігоря, в селі здоровим харчуванням вважали все, що зросло в лісі та на землі. Та японець Ковака Джунічі підкорегував ці поняття. Він наголосив на тому, що саме в грунті збираються шкідливі елементи та радіація. Особливо це стосується територій, які приближені до зони відчуження. Відтоді почалася їх спільна праця над здоров'ям населення.

Ковака Джунічі, організатор японського проекту «Фонд безпеки продуктів харчування та життя»

- Справа в тім, що в Україні після Чорнобильської аварії, все більше дітей мають вади здоров'я. Починаючи з 2012 року, ми проводили досліди, по-перше, які проблеми зі здоров'ям діти мають. По-друге, ми намагалися зрозуміти, яким чином могли б зменшити забрудненність радіацією продуктів харчування. Та і взагалі досліджували рівень радіації в продуктах харчування.

Японський проект, за словами пана Ковака, розпочинався, як спонтанна волонтерська допомога окремим українським сім'ям з дітьми, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Сьогодні вони співпрацюють з вітчизняними науковцями в галузі медицини та радіобіології. Разом знаходять нові методи із знезараження земельних угідь від радіації.

Людмила Мех, президент Всеукраїнського БФ «Журналістська ініціатива», учасниця японського проекту

- Там, якщо немає певного мінералу в грунті, то він накопичує радіоактивні елементи. А якщо це є, то земля набагато придатніша.

За п'ять років співпраці між українцями та японцями, за словами учасників організації, вони мають чим хизуватися. Вони проаналізували, що діти, які мали проблеми зі здоров'ям, але були позбавленні споживання їжі, що накопичує радіоактивні елементи, натомість були забезпечені екологічно-чистими продуктами харчування, позбавлялися хвороб. 

Ігор Зубенко, директор школи в с.Нові Мартиновочі Пирятинського району 

- Можу сказати, що за ці роки здоров'я дітей покращилося, у нас покращилася якість харчування. По-друге, оці профілактичні бесіди. Декілька років наші діти відвідують оздоровчі табори. Є певний результат у тому, що діти одужують, у цьому є певна заслуга пана Кавакі.

Стрічка новин