В Україні вже 13 років святкують День вишиванки

Цей день відзначають у третій четвер травня. Перший пік популярності вишита сорочка пережила саме 100 років тому. Про історію вишивки на Полтавщині розкаже Анастасія Карнаух.

Моду на вишиванку у поєднанні з європейським костюмом започаткував письменник Іван Франко. Саме з 19-20 століття вишиванки поступово стали частиною не тільки ділового, а й повсякденного стилю. Історик Катерина Штепа каже, що на Полтавщині популярним мотивом була - ламана гілочка. Фарбувалися вишиванки природними фарбами. В основному використовували пастельні кольори. 

Катерина Штепа, науковий співробітник відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського 

- Вишиванки на Полтавщині вишивалися білим по-білому. Дуже часто вони декорувалися вирізкою, а також мережкою. Виколювання – була така техніка, іноді цілий рукав покривався вирізаними візеруночками.

Вишиванка - це в першу чергу спідня білизна.  У жіночих сорочках назовні  випускали лише рукава і  край подолу. А у чоловіків на сорочках були вишиті груди. Бо вони носили свити, де руки були сховані.  На Полтавщині найбільш популярними були коноплі, з яких ткали вишиванки.  А от заможні родини могли собі дозволити сорочки із тонкого, парадного льону.

Катерина Штепа, науковий співробітник відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського  

- Сорочку шили широку. Рукава теж намагалися зробити як можна більш широкими для святкових сорочок особливо. Для того аби додати дівчині об`єму. Худі дівчата вважалися хворими. І тому одягу намагалися надати таких форм.

Анастасія Карнаух, кореспондент 

- Свято вишиванки проводять для того, аби популяризувати українську культуру та традиції. У цей день кожен охочий громадянин може одягнути вишиту сорочку та піти в ній на навчання чи на роботу. Як показує досвід, у це  свято люди завжди усміхнені та піднесені. Адже стародавній одяг має своє особливе значення та символіку. 

Сьогодні співробітники телеканалу "Центральний" зробили свій власний челендж: "прийди на роботу у вишиванці". Цілий день наполегливої роботи, проте з добрим гумором та в гарному одязі. Різноманіття кольорів на вишитих сорочках рясніли серед кореспондентів, ведучих, звукорежисерів і студійних працівників. А ще встигли зробити спільне фото у народному вбранні. 

Олег Зонтов, генеральний директор телеканалу «Центральний»

- Я пропоную й мабуть це дуже правильно, що треба любити не тільки через вишиванку або такі якісь зовнішні прояви. Але дійсно любити. Працювати для власної батьківщини.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію