Сьогодні – Всесвітній день свободи преси

Відзначають його з 1992 року за ініціативи представників незалежної преси Африки. Основна суть – наголосити й нагадати: будь-який тиск на журналістів неприпустимий, а перешкоджання їхній діяльності карається законом. Як зі свободою слова справи у Полтаві, ми запитали у медійників міста.

Є вислів: «Новини - це про те, що намагаються приховати, все решта - реклама». Smm-менеджерка Анна Єгорова півтора роки працювала журналісткою. Каже: психологічний тиск на журналіста - неодмінна складова професії, невдоволені завжди знаходяться. Місія ж медійника - лишатись максимально неупередженим. Згадує, колись їй, під час репортажу на відкритому судовому засіданні вибили з рук мобільний. 

Анна Єгорова, smm-менеджер інтернет-видання «Зміст», працювала журналістом

- Часто стикаєшся з тим, що немає в людей довіри просто до твоєї роботи, і через випадки нечесної журналістики люди вже не довіряють, і думають, що ти тут не заради правди, а заради того, щоб комусь «допомогти», інформаційно все перекрутити, висвітлити не так.

Представники Національної спілки журналістів України повідомляють - з 2017 року зафіксували чимало випадків фізичної агресії проти представників медіа. Тож напередодні виборів-2019 члени НСЖУ закликали українських політиків підписати «Декларацію про захист свободи слова». Кандидати на пост Президента мали зазначити, що зобов’язуються поважати свободу слова, не чинити тиску та не застосовувати силу проти журналістів. Підписались тільки тринадцять політиків.

Євген Лопушинський, голова Полтавського осередку НСЖУ

- Протягом останніх років ми не маємо жодного випадку  вбивств журналістів, разом з тим продовжуються погрози, продовжується перешкоджання професійній діяльності, фізичні утиски і інші ганебні речі.

Про «фізичні утиски» спілкуємось із Ярославом Журавлем. Майже рік тому, 18-го травня журналіст став героєм резонансного інциденту.  Журавель запланував отримати коментар у одного із полтавських політиків, який стосувався погроз відомому громадському активісту. 

Ярослав Журавель, журналіст (інтернет-видання «Трибуна»)

- Прийшов на партійний офіс в Полтаві, регіональний, і там власне і стався конфлікт і мені зламали щелепу. І от уже рік тривають суди, затягують розкриття справи.

Більшість представників преси не можуть довести, що вони зазнали утисків саме під час професійної діяльності.

На жаль, бо закон України наголошує на особливому становищі журналіста.

Тарас Захаров, юрист

- Права журналістів захищені, проблема в тому, наскільки виконується цей закон. Тому що ми колись аналізували статистику, то насправді не дуже багато фактів втручання в журналістську діяльність, вони доводяться до реальних вироків.

Права та обов’язки журналіста описані у законах України «Про друковані засоби масової інформації в Україні», «Про інформацію», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів». 

Це, зокрема, право на збір, поширення інформації, відвідування представників влади, отримання коментарів від політиків і держслужбовців, зйомку їх на робочому місці, доступ до статистичних даних. 

Журналісти захищені Кримінальним кодексом. У 171-ій статті зазначено: перешкоджання реалізації професійної діяльності журналістів за серйозністю прирівнюють до перешкоді обов'язкам правоохоронця. За це - штраф, арешт та обмеження свободи до трьох років. За переслідування журналіста  - до п’яти.

Роман Грішин, заступник начальника відділу комунікації ГУ Національної поліції в Полтавській області

- Станом на сьогодні на розслідуванні в  слідчому управлінні перебувають п’ять відкритих кримінальних впроваджень про перешкоджання професійної діяльності журналістів. Тривають досудове розслідування та проводяться слідчі дії.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію