Колись – «День робітничої солідарності», потім – «День міжнародної солідарності трудящих», тепер просто – «День праці»

Перше травня – офіційно вихідний день в Україні. Про історію свята та традиції – дивіться далі.

«Мир. Труд. Май». Червоні прапори. Мітинги. Толоки. А з чим у вас асоціюється дата «перше травня»?

Звісно, пенсіонерів біля пам’ятника Леніну сьогодні не побачиш, як і власне самих пам’ятників. Діяльність Комуністичної партії України як юридичної особи заборонена згідно з пакетом законів про декомунізацію від 2015 року. А от традиція проводити прибирання залишилась, як і офіційний вихідний в країні.

От і яківчани встали раненько, аби навести лад на алеї із монументом Невідомому солдату.

Дмитро Демус, активіст, мешканець села Яківці

- Але вирішили не просто навести лад і поприбирати, а ще й доповнити цей скверик, оновити клумби, додати квітів, не тільки перебілити, а ще й ми з друзями зварили лавочки, урни, і саме доповнити цей сквер таким інвентарем.

Мешканка Яківців Олена прийшла із хрещеницею Майєю. Вважає, варто долучатись до ініціатив з облагородження територій міста. Із радянськими традиціями толоку не асоціює і святом перше травня не вважає.  

Оксана Ясько, мешканка села Яківці

- Як на мене, у нас занадто багато святкувань. Але якщо це святкувати культурно, а не традиційно, як їдуть на шашлики, п’ють спиртні напої, потім залишають сміття за собою, то це, я думаю, те святкування, яке має бути.

А от секретар Полтавської міської ради у незвичному амплуа шеф-кухаря. Готує кашу.  

Олександр Шамота, секретар Полтавської міської ради

- Цибуля, морква вже нарізана, перець, томатна паста, фарш, буде дуже смачно. 

На питання, чи не асоціюється перше травня із радянськими звичаями, обурюється, припиняє нарізати цибулю і згадує історію знаменної дати.

Олександр Шамота, секретар Полтавської міської ради

- Це свято зародилося ще в 19-му сторіччі, коли американські робітники вийшли саме першого травня 1886 року, якщо не помиляюсь, на демонстрацію. Так от я хочу сказати всім тим, хто вважає його радянським святом, завдяки першому травню ми маємо восьмигодинний робочий день. А не 12, 14, 17 годин.

Так, насправді, 1886 року у Чикаго почалися масові протести. 500 тисяч робітників вимагали впровадження адекватного робочого дня. Аби влада дослухалась до мас, довелося періодично страйкувати ще декілька років. 

І в 1890-му день солідарності трудящих почали відзначати у багатьох країнах світу. Нині налічують 143 держави, що святкують 1 травня.

Олексій Станчевський, аналітик

- І зараз ми бачимо ситуацію, що 2-ге травня, яке теж було вихідним днем, відмінили, залишилось тільки перше. І позиція Українського інституту національної пам’яті про те, щоб відмінити і святкування також першого травня.

Деякі аналітики вважають, першотравневі традиції деякі політичні сили можуть використовувати, аби завоювати прихильність електорату колишньої Компартії. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію