Закон прийнятий, що тепер?

«Закон про мову» для декого – історичний момент, а для декого – це спекулювання мовним питанням. Нагадаємо, Верховна Рада на пленарному засіданні 25 квітня завершила розгляд правок до мовного законопроекту і проголосувати за нього. Як на це відреагували полтавці, дізнавалася Марина Покшіна.

Полтавець Андрій Птіцин навчався у школі з українською мовою викладання. Утім, усе життя говорить російською. Чоловік ділиться: і батьки, і дідусі та бабусі завжди спілкувалися цією мовою. Вона, за словами чоловіка, для нього рідна та зручніша. Тому не погоджується із забороною російської мови. 

Андрій Птіцин, полтавець 

- Я буду спілкуватися тією мовою, якою мені зручніше всього говорити – це російська мова, не бачу в цьому абсолютно нічого поганого. Це несправедливо, тому що ми прагнемо в Європу, тому людина має право говорити тією мовою, якою вважає потрібним, тому що в нас демократія, а не тоталітарний режим, хоча нам це нав'язував колишній Президент України.

Найбільше проблем від мовного Закону, за словами Андрія Птіцина, – це неможливість вести ділові переговори та заповнювати інтернет-сайти, чим він зараз займається.

Андрій Птіцин, полтавець

- У нас є в країні не лише російсько та українськомовні, а у нас є ще й угорці, молдаванці, чого б на інтернет-ресурсах не робити такими мовами, які доступні на ту аудиторію, яка розрахована на той чи той інтернет-ресурс. У нас вільна країна і, я думаю, ми маємо право волевиявлятися на тій чи іншій мові.

В Уряді ж, навпаки, переконані: успіх країни напряму залежить від мови.

Микола Княжицький, народний депутат України

- Немає держави, яка б будувалася без державної мови, не має держави, не буде вона успішною, не прийнявши Закон про мову. Поляки теж спілкувалися російською і німецькою мовами, проте тепер говорять польською, балтійські країни відродили свої мови і тепер успішно проквітають.

Згідно із Законом про мову, говорити українською мають ГРАФІКА  у публічному просторі, у медичній та освітній сфері, у державних і комунальних установах, у громадському транспорті та закладах харчування, державною мовою мають маркуватися товари та послуги, озвучуватися театральні вистави та кіно, на телебаченні, в інтернеті та друкованих ЗМІ.  Усе це не поширюється на мову релігійних обрядів та приватного спілкуванні. КІН ГРАФІКИ Експерти пояснюють, яка відповідальність передбачена цим Законом. 

Олексій Станчевський, експерт

- Першочергово були правки про наругу над українською мовою, що мали нести кримінальну відповідальність, але все звелося до того, що буде лише адміністративна відповідальність: найменший штраф за неповагу до української мови буде 850 грн, в основному, штрафи будуть від 3400 для різних сфер і різного об'єму.

Якщо порушення будуть повторюватися, переконують експерти, штрафи будуть збільшуватися у кілька разів. Утім для людей є так званий «адаптивний період». А це значить, що перехід відбуватиметься поступово.

Олексій Станчевський, експерт

- 18 місяців для переводу своїх електронних засобів спілкування, соціальних мереж офіційних, потім сайти офіційних. І треба буде обов'язково, щоб перша вкладка була обов'язково закріплена українською мовою.

Доки Закон обговорюється, полтавець Андрій Птіцин сподівається, що все стане на свої місця і забороняти говорити та вести бізнес російською мовою не будуть. Чоловік переконаний: у цих подій політична причина. 

Андрій Птіцин, полтавець

- Суб'єктивна моя думка, що спішили прийняти цей Закон, щоб встигнути до інавгурації Президента, до того, коли він приступить до виконання своїх обов'язків. Бо, особисто мені здається, що він би цей Закон просто не прийме, тому зараз намагаються все це швидко «проштовхнути».

Якщо ухвалений Закон про мову вступить в силу, то він передбачає створення посади уповноваженого із захисту державної мови, а також національну комісію зі стандартів української мови. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію