Хто такий Президент?

Зараз у кожному куточку країни українці обирають головнокомандувача держави. Проте, хто такий Президент? Які він має повноваження? Розібратися в цьому вирішила Ірина Щербак. 

Президент України - це голова держави. Обирається він більшістю голосів виборців строком на 5 років. На цей час на нього поширюється недоторканість. Президентом може стати громадянин чи громадянка України старше 35 років. Які ж повноваження має Президент? 

Національна безпека

- є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України

- оголошує мобілізацію, воєнний стан, надзвичайний стан

- приймає рішення про використання Збройних Сил у разі агресії

Зовнішня політика

- Представляє Україну в міжнародних відносинах

- Керує зовнішньою діяльністю держави 

Гарантування прав і свобод 

- Забезпечує дотримання Конституції

- Призначає всеукраїнський референдум

- Надає громадянство чи політичний притулок та припиняє громадянство

Баланс влади

- Має право вносити законопроекти до Верховної Ради (але чи ухвалювати його - вирішує парламент)

- Підписує ухвалені парламентом законопроекти, чи накладає на них вето 

Кризовий менеджмент

- Може розпустити парламент та призначити позачергові вибори

Разом з вищесказаним, Президент не всесильний і не може за все відповідати. 

Олексій Станчевський, експерт 

- Перш за все варто зазначити, що Президент не займається економічними питаннями, це виключно повноваження уряду, тобто Кабінету Міністрів України. По-друге: Президент вносить свої пропозиції в будь-який законопроекти до парламенту, він має таке право. Але тільки парламент вирішує, який з цих законопроектів приймати або не приймати І звичайно, Президент не має повноважень з благоустрою міст та сіл. Це питання виключно до місцевих органів самоврядування. 

Також Президент має право одноосібно призначати на роботу.

Олексій Станчевський, експерт

- Президент має право одноосібно призначати усіх суддів за поданням Вищої ради правосуддя, крім того він має квоту на третину складу Конституційного Суду, також він призначає одноосібно вище командування Збройних Сил України, керівництво обласних державних адміністрацій України, а також повний склад Ради національної безпеки та оборони.Окрім того, Президент радить Верховній Раді призначити генпрокурора та голову СБУ, Міністра оборони та Міністра закордонних справ. А також - за пропозицією коаліції Верховної Ради України - призначити Прем'єр-міністра. 

А от достроково втрачає всі свої повноваження Президент в разі виходу у відставку, неспроможності виконувати обов’язки за станом здоров’я, у порядку імпічменту чи в разі смерті. 

Стрічка новин