Як голосувати на дому?

Для тих, хто не може прийти на виборчу дільницю, але хоче віддати свій голос за обраного кандидата, держава передбачила так звані "домашні" вибори. Що треба зробити, щоб голосувати вдома, дізнавалася Марина Покшіна.

Це дільниця №231215. Знаходиться вона у школі №10. Секретарь дільничо-виборчої комісії Тамара Денисовець говорить: бюлетнів отримали 1213, виборців за списком 1307. Тут на столі стоїть переносна скриня. Вона вже з бюлетнями. А це значить, що комісія вже обійшла людей, які голосують на дому.

Тамара Денисовець, секретар ДВК №231215

- За місцем перебування голосують 13 чоловік. О 9 годині ранку комісія у складі 3 чоловік зі скринькою переносною, в яку ми опустили талон, другий контрольний талон, відправилися голосувати за місцем перебування. 13 чоловік у нас зареєстровано, голосувало 12 чоловік. Повернулися об 11.40, один чоловік не проголосував.

При включенні виборця до списку тих, хто голосує, за місцем перебування, за словами секретаря дільничо-виборчої комісії №231215 Тамари Денисовець, члени дільничної виборчої комісії зобов'язані перевірити факт тимчасової нездатності особи пересуватися самостійно. У разі, якщо це не підтвердиться, комісія відмовить у візиті під час виборів і доведеться йти самостійно. Експерти переконують: виборець чи члени його сім'ї не можуть відмовити виборчій комісії у присутності представника комісії під час голосування, бо це зробити не вдасться. Утім ставити галочку в бюлетні виборець повинен в окремому приміщенні, без присутності кого-небудь ще. Так зберігається таємниця волевиявлення. Експерт Олексій Станчевський пояснив, хто має право проголосувати вдома. 

Олексій Станчевський, експерт

- На дому можуть проголосувати люди лише за медичними показаннями. Це люди або з інвалідністю, або з інклюзивними потребами. Зазвичай вони стоять у списку на дільницях, якщо вони голосують на дому. Якщо раніше ти не був внесеним до списку «на дому», когось з родичів потрібно відправити зі своїм паспортом, підписаною заявою за два тижні роботи дільниці, щоб були оформлені документи для, безпосередньо, голосування на дому.

З комісією до виборця може піти офіційній спостерігач, довірені кандидати або навіть самі кандидати в Президенти. 

Стрічка новин