Історія українських Президентських виборів

Від 1991 року до сьогодні у правилах голосування майже нічого не змінилося. Коли Главу держави обирали з першого туру, а коли потрібен був і другий, та які правила для українців – далі у сюжеті Марини Покшіної.

Перші Вибори Президента України відбулись 1 грудня 1991 року. Тоді використовувалася система абсолютної більшості. У разі відсутності кандидата, який набрав таку кількість від числа тих, що взяли участь у виборах, передбачався 2-й тур. У ньому б змагалися двоє. Але 2-й тур не знадобився. Леонід Кравчук посів 1-ше місце у всіх регіонах за вийнятком трьох областей Галичини, де переміг В'ячеслав Чорновіл. Перші вибори у 2 тури відбулись у 1994: 26 червня — перший тур і 10 липня — другий тур. Тоді Кравчук переміг у першому турі, але програв у другому. Президентом став Леонід Кучма. Треті вибори в Україні відбулись у 1999 році. У першому турі виборів впевнену перемогу здобув Леонід Кучма, але йому не вдалося набрати 50% голосів виборців. На 14 листопада було призначено 2 тур виборів. Інтерес до другого туру Президентських виборів не знизився, а навіть зріс. Президентом України вдруге було обрано Леоніда Кучму. За нього проголосувало 56% виборців, а за Петра Симоненка — близько 38%. Президентські вибори в Україні 2004 року — чергові вибори керівника держави Україна, були проведені 31 жовтня, 21 листопада та 26 грудня 2004-го.

На останніх етапах результати були оскаржені між лідером опозиції Віктором Ющенком і тодішнім прем'єр-міністром Віктором Януковичем з «Партії регіонів». Вибори проходили у вкрай напруженій політичній атмосфері, із звинуваченнями в упередженості ЗМІ, залякуванні виборців і отруєнні кандидата Ющенка. Згідно з виборчим Законом України, для обрання Президента використовується система у два тури, в яких кандидат повинен отримати більшість (50% і більше) голосів з усіх поданих бюлетенів. Перший тур голосування відбувся 31 жовтня 2004 р. Оскільки жоден з кандидатів не набрав 50% голосів, другий тур голосування між двома кандидатами-лідерами Президентської кампанії відбувся 21 листопада. Центральна виборча комісія оголосила результати 23 листопада. У другому турі виборів переміг Віктор Янукович. Результати виборів були оскаржені, Віктор Ющенко та його прихильники з багатьма міжнародними спостерігачами стверджували, що вибори сфальсифіковані. Наступні події привели до політичної кризи в Україні з широкою мирною демонстрацією. Вона дістала назву «Помаранчева революція». Верховний Суд України анулював офіційні результати і наказав повторити другий тур голосування. Остаточне повторне голосування відбулося 26 грудня. Віктор Ющенко був оголошений переможцем. Вибори Президента України 2010 відбулись 17 січня 2010 р. 14 лютого 2010 року ЦВК оголосила офіційні результати виборів Президента України, згідно з якими лідер «Партії регіонів» Віктор Янукович переміг і став наступним Президентом країни. У 2014 р. вибори відбулись в один тур і впевнену перемогу отримав Петро Порошенко із майже 55% виборців. У 2019 р. вже пройшов перший тур виборів. Згідно з ним, до другого туру пройшли Володимир Зеленський та Петро Порошенко із, відповідно, 30 та 16 відсотками підтримки виборців. За словами експертів, ні в одній країні СНД немає такого, як в Україні.

Олексій Станчевський, експерт

- У нас вже не перший раз дебати відбуваються у другому турі, ми ще й підтвержуємо чесність виборів. І той результат, що був у першому турі, він сьогодні або підтвердиться, або спростується. І ми дізнаємося про це за рішенням ЦВК. Якщо ми бачимо приклади інших країн СНД, то там не те що відбувається другий тур, а й взагалі відбувається імітація виборів, і ті лідери, що прийшли на початку 90-х, вони й досі обіймають свої посади.

Стрічка новин